עכשיו זמן אפריקה- חלק ג – אריה עם רעמה

אריה עם רעמה
אריה עם רעמה בקרוגר

דרום אפריקה – פארק קרוגר, דרך הפנורמה וסאן סיטי

 

באוגוסט 2017 טיילנו בדרום אפריקה ומפלי ויקטוריה.

על תכנון הטיול וכמה רשמים כתבתי כאן.

על חלק א' של הטיול שעסק בקייפטאון ודרך הגנים תוכלו לקרוא כאן

חלק ב' עוסק במפלי ויקטוריה ושמורת צ'ובה.

בחלק הזה, חלקו האחרון של הטיול אנחנו חוזרים לדרום אפריקה. נעשה ספארי בקרוגר, נטייל בדרך הפנורמה וננפוש בסאן סיטי.

שנצא לדרך ? 

אריה עם רעמה

מלוינגסטון זמביה אנו חוזרים לדרום אפריקה. טסים במטוס נוסעים קטן בן 35 מקומות לשדה התעופה בנלספרויט. הנחיתה בשדה זה מקרבת אותנו מאד לפארק קרוגר ולא צריך לבלות יום שלם בנהיגה מיוהנסבורג.

שם שוכרים רכב שני ובנסיעה בת שעה וחצי מגיעים למלון מריוט פרוטאה קרוגר. המלון נמצא חצי ק”מ לערך משער פול קרוגר. נקודה מצוינת ונוחה לטיולים בפארק.

למרות שניסיתי כמעט 10 חודשים מראש, לא מצאתי מקום במחנות הצבוריים של הפארק, בתאריכים ובתנאים הרצויים לנו. ללון מחוץ לפארק אבל בקרבה גדולה אליו, היה פתרון לא רע בכלל.

זו מעין אופצית ביניים בין מחנה צבורי לשמורה פרטית. נהנים מתנאים נוחים וארוחות במחיר סביר ובקרבה טובה לפארק. המלון גם מציע סיורים פרטיים וסיורים עם רינג'רים של הפארק, דבר שהיה נוח מאד. המלון יושב בטבע. אצלנו בחצר הסתובבו אייל וגם קופים. יש לו מרפסת מוגבהת משקיפה לנוף, שם אפשר לשבת לשתות משהו ולצפות בבעלי חיים. כיף גדול.

כאן נלון 3 לילות וזה יהיה הבסיס שלנו לספארי בקרוגר.

מלון פרוטאה קרוגר

מלון פרוטאה קרוגר

הלובי הפתוח

הלובי הפתוח

מרפסת מוגבהת לנוף

מרפסת מוגבהת לנוף

הבריכה

הבריכה

אצלנו בחצר

אצלנו בחצר

זריחה מהממת בקרוגר

 

קרוגר – מעט על הפארק , על אופן הטיול בו ועל מה שאפשר לראות .

קרוגר היא שמורת טבע ענקית . הגדולה בדרום אפריקה . גודלה בערך כשטח מדינת ישראל. יומרני יהיה לרצות לראות את כולה בביקור אחד קצר. חובבי הטבע המושבעים חוזרים שוב ושוב. תיירים מזדמנים כמונו , בוחרים מן הסתם באזורים בהם הסכוי גדול יותר לראות את חמשת הגדולים.

ומהם חמשת הגדולים? חמשת הגדולים הם חמשת בעלי החיים שנחשבים המסוכנים ביותר לצייד. אלה שמחזירים מלחמה כאשר מנסים לצוד אותם והם אריה, נמר, קרנף, פיל ובאפאלו (תאו).

תמונה מויקיפדיה

450px-Big_five_gam.jpg

הנמר נחשב בעל החיים הכי קשה לצפיה. הוא זריז וחמקמק.

בדרך כלל מסתובב לבד. אני חושבת שכבר שמתי ספוילר ולכן אקדים ואומר. למזלנו ראינו את כולם – השלמנו חמישיה והשמחה היתה רבה.

קרוגר הוא פארק כל כך גדול בו אתם יכולים לטייל ימים שלמים ואף שבועות. אנחנו היינו סה״כ 3 ימים. בטיול קצר ועמוס החלטנו שזה יהיה מספיק לפעם ראשונה. לכן בחרנו להתרכז באזור בו יש יחסית יותר בעל חיים – מרכז הפארק אזור סקוקוזה ודרומה עד שער קרוקודיל .
אף אחד לא מבטיח מה תראו בקרוגר, ספארי בקרוגר הוא קצת כמו טוטו. אינך יודע אם תזכה וכמה ניחושים תעלה.

אני חושבת שאפשר לנסות להגדיל את הסכויים וביקור בחלק הדרומי של הפארק בצרוף טיפת מזל הוכיח את זה.

באחד הימים נסענו צפונה לכוון מחנה סאטרה וזה היה היום הפחות מוצלח. לא ראינו כמעט בעל חיים. כדי להציל משהו מהיום הזה חזרנו בחלק השני שלו לאזור lower sabie המתגמל .

הצפיות הכי טובות שלנו היו בתוואי שבין סקוקוזה ללאוור סאבי ובין לאוור סאבי לקרוקודייל ברידג'.

בקרוגר יש מלריה. נכון שיותר בעונת הגשמים ולא באוגוסט, אבל השנה היתה התפרצות בחודש יוני. אנחנו שבמילא באנו מאזור מפלי ויקטוריה הנגוע, המשכנו לקחת טיפול מניעתי נגד מלריה גם בקרוגר. אני יודעת שיש שמוותרים .

איך לטייל בקרוגר ? אפשר לבד במכונית השכורה, אפשר באמצעות סיורים פרטיים שמציעות חברות שונות ואפשר עם ריינג'רים של הפארק. הפארק מציע סיורי זריחה, שקיעה לילה וגם סיורי הליכה. בדרך כלל הסיורים האלה מתקיימים בשעות בהן הפארק סגור למבקרים רגילים והם מוצעים למי שגר במחנות הצבוריים של הפארק.

היתרון של המלון שלנו שניתן להרשם דרכו לסיורים כאלה. בגלל הקרבה לפארק בא ריינג'ר ואוסף אתכם מהמלון. הטיול נעשה ברכב ספארי של הפארק . בסיום הסיור משלמים בפארק עצמו והריינג'ר יחזיר אתכם חזרה.

התלבטנו מאד איזה סיור לקחת, אם בכלל. קראתי חוות דעת מעורבות על כל אחד מסיורים . הח'ברה שלי לא מתים על קימה מוקדמת. לסיור זריחה יש להתייצב כבר ברבע לחמש בבוקר.

בסוף בעידוד חברי פורום אפריקה ובראשם צפריר ויובל, החלטנו על סיור זריחה. שעות הבוקר המוקדמות הן שעה טובה לראות את משפחת החתולים אמרו לי. בנוסף, הריינג'רים יכולים לרדת מהכבישים והשבילים המסודרים מה שאסור על הנוסע העצמאי. הם מקושרים ברשת תקשורת ומעבירים בקשר ידיעות על צפיות מעניינות ( אכן כך )

אני יכולה להקדים ולומר שהצפיות הכי טובות שלנו היו דווקא בסיורים העצמאיים. בכל זאת לא הייתי מוותרת על סיור אחד כזה – למרות הקימה, הקור, החשיכה זו היתה חוויה. בסוף היה לנו אפילו סיור פרטי.

הנה שתי תמונות מסיור הבוקר

בוקר טוב

מי שם מציץ?

סליחה על ההפרעה

בוקר טוב, סליחה על ההפרעה

בסיור הזריחה קר מאד. אנחנו מתעטפים בכובעים צעיפים וכפפות. מביאים גם משהו חם לשתות . בג'יפ מחכות לנו שמיכות ופנסים כדי להאיר. חלקו הראשון של הסיור בעלטה גמורה. עושה רושם שאפילו החיות רוצות לישון בשקט ואנחנו מפריעים.

בהתחלה מתלהבים מאימפלות , צבועים – היינה , פילים. אט אט … הרף עולה .

המדריך שואל אם יש משהו מיוחד שנרצה לראות ?? אריות . אומרים במקהלה . עוד לא ראינו. גם נמר, אבל בואו נתחיל מאריה. laugh

עוד סבוב ועוד סבוב… התייעצות קטנה בקשר ויש אריות !!! להקה שלמה.

איזו התרגשות. הגענו למנוחה ולנחלה.

לקראת הסוף מנוחת לוחמים – הקטנה שלי אפילו מצליחה להרדם .

בוקר טוב קרוגר. 

לילה טוב

בוקר/ לילה טוב

אריה !!

אמאלה, אריה !!

פיל של בוקר

פיל של בוקר

את מי הערנו...

מסתבר שלהקת לביאות אינה מספקת את הגברת הצעירה.

אריה עם רעמה אני רוצה. כזה בוגר וגדול !! אריה אריה !!

האם היה ? תכף נדע

על הטיול בפארק קרוגר לא אספר באופן כרונולוגי. באמת שאין סיבה.

למעט סיור הזריחה שלקחנו, טיילנו לבד המכונית השכורה. ממליצים לצאת מוקדם בבוקר. בעלי החיים יותר פעילים בשעות הבוקר המוקדמות. לנו לא יצא. הכי מוקדם שהצלחנו לצאת היה בסביבות שמונה וחצי -תשע.

ביום של סיור הזריחה חזרנו למלון לארוחת בוקר ומנוחה קצרה ויצאנו שוב רק בסביבות עשר וחצי. גם כך היו לנו תצפיות לא רעות בכלל.

היות ולא קנינו את כרטיס השמורות WILD CARD, כל כניסה לוותה בבדיקת המכונית , ברישום ותשלום דמי כניסה בנפרד ( צריך לרדת מהמכונית ולגשת למשרדי הפארק שבשער). בכל פעם התהליך גזל לא מעט זמן . ניסינו לשלם למספר ימים מראש לא היה ניתן . איני יודעת אם הכרטיס מקצר תורים וניתן להציגו לרינג'ר שבודק מכוניות . אולי? בכל אופן להרכב שלנו הוא לא היה כדאי .

קנינו את מפת הפארק עליה מסומנים כבישים ודרכי עפר סלולות . היא מציינת גם מקומות אפשריים לעצירה , בורות מים ( בעלי החיים אוהבים להגיע למקווי מים ). הכי אהבנו את העובדה שהיא בעצם משמשת גם כאטלס צבעוני מאויר / מגדיר לבעלי החיים בשמורה ועזרה לנו לזהות אותם .

פעם נסענו צפונה, פעם דרומה . ההצלחות הגדולות היו לכוון מחנה LOWER SABIE. זו גם דרך מאד יפה. רוב הדרך צמודה לנהר ובעלי החיים פשוט מגיעים ובהמונים . עשינו את המסלול הזה 4 פעמים והיה פשוט מעולה . בעיקר למי שזמנו קצר.

את הרינו שלנו ראינו דוקא לכוון מחנה קרוקודייל ברידג'.

בעלי החיים כמובן נעים בשטח, ומה שתראו ביום אחד בכלל לא יחזור אחריו ביום הבא.

ואיך יודעים שיש משהו מעניין ? נכון. טור מכוניות לצד הדרך מבטיח בדרך כלל הצלחה . אז סעו לאט , תעצרו ותשאלו . אם יש משהו מעניין לא תפספסו .

בנוסף, ישנה אפליקציה שנקראת LATEST SIGHTINGS. מטיילים מעלים שם תמונות ומיקומים של בעלי חיים מעניינים שנצפו. ניסינו קצת לעקוב. זה לא ממש מעשי. רוב הסכויים שעד שתגיעו בעל החיים זז כבר הלאה.

גם במחנות ישנם לוחות עליהם מסמנים איפה נראו בעלי חיים מעניינים . בעיקר חמשת הגדולים . זה יכול לתת רק אינדיקציה גסה מאד. במשך יומיים ראינו דווחים על נמר באזור לאוור סאבי. עשינו את הדרך למחנה כמה פעמים ויוק…. בפעם האחרונה קצת לפני שעזבנו היתה הצלחה .

צריך סבלנות , מזל וכנראה שגם קצת אמונה !!

אז אחרי שסיפרתי פחות או יותר איך טיילנו, בואו תראו מה ראינו .

אימפלות וקודו ( סוג של אייל) הכי קל לראות . בהתחלה מתלהבים מאד אח”כ כבר “ לא שמים פס” מה שנקרא.

דו שיח אופייני במכונית :
“ מכוניות בצד “ – בואו נעצור.
מאטים … בודקים
כולם במקהלה – אימפלה, קודו … אפשר להמשיך angry "

פילים יש רבים מאד. יום אחד ממש עצרו את התנועה לדקות ארוכות . נכנסו להם בכיף בין המכוניות . גם קופים וג'ירפות . גם זברות לא מעט .

ליד המים תראו היפופוטמים . ידעתם שהם מסוכנים מאד ? הכי הרבה דייגים נהרגים ע”י היפופוטם. ההיפו פשוט לא חסים על מי שבא בדרכם .

עוצרים את התנועה

עוצרים את התנועה

למה לג

למה לג'ירף צואר ארוך ? אבולוציה רבותיי

בכיף שלהם. עדר פילים בקרוגר

בכיף שלהם. עדר פילים בקרוגר

על הסלעים באמצע הנהר ראינו אריות תופסים שמש . האריות צולמו מרחוק ולכן התמונות לא ממש חדות . הם היו מאד מרגשים אבל עדיין לא “ אריה עם רעמה “.

אני מאד אהבתי את הפילים. הם כמעט תמיד יחד. משפחה אחת חמה.

כאן גרים בכיף ...

כאן גרים בכיף …

פוזה ב

פוזה א

פוזה א

פוזה ב

פוזה ג

פוזה ג

אין כמו הפילים

אין כמו הפילים

מי אני ?

מי אני ?

יום אחד נסענו צפונה לכוון מחנה סטארה.

מחנה סטארה מעולה למפגש עם אריות הבטיחו האפליקציה והסיפורים . אחרי נסיעה של כמה שעות וללא הצלחות של ממש, החלטנו "לחתוך חזרה “ לכוון מחנה LOWER SABIE.

הפעם לקחנו דרך עפר מהצד השני של הנהר . לפני הגשר שמחבר את דרך העפר עם הכביש ראינו טור מכוניות ארוך

ואז הוא הגיע – אריה עם רעמה.

בדיוק כמו שהבת חלמה. איזה ששון וכמה שמחה. מבט יותר בוחן העלה שהיו שם אפילו שניים .

האמת – מרשים !!!

הנה הוא קם

הנה הוא קם

אריה עם רעמה

אריה עם רעמה

עוד אחד מתחת לשיחים

ועוד אחד מתחת לשיחים

אחרי שהוגשם חלום אריה עם רעמה נותרו לנו עוד 3 “ גדולים “ באפאלו , קרנף ונמר .

את הבאפאלו הכי קל למצוא משלושתם . ראינו בכמה הזדמנויות ודי מהר סימנו וי על המשימה no

Black silhouetted tick or check mark in box, isolated on white background.

את הקרנף כבר היה יותר קשה לראות.

ביום האחרון שלנו , בגיחה לכוון מחנה קרוקודייל אנחנו רואים על גבעונת במרחק מה מהדרך הראשית שתי מכוניות עומדות בשקט. יש שם משהו כולנו אומרים.

השטח פתוח כמעט לגמרי , עצים אין … מעניין מה שם מסתתר. ואז הופיע אדון רינו הקרנף בכבודו ובעצמו . גם כאן היה יותר מאחד והשמחה רבה !

הנה עוד אחד לחמישיה.

תמונה קשורה

את הנמר כמובן הכי קשה לראות בטבע, ובכל פעם שאנחנו נעצרים ליד לוחות המידע אנחנו מגלים שאחרים כבר ראו, ואפילו לא רחוק ורק אנחנו “טרם” ….

אבל עוד לא אבדה תקוותנו.

חיפשנו חיפשנו .. קיווינו קיווינו ומי לא בא … נמר. sad

"מאד קשה לראות אותם" אני מנסה לנחם את חבריי למשימה. "רוב המטיילים לא זוכים" .

אנחנו ביום האחרון , נוסעים ממחנה לאוור סאבי בו אכלנו ארוחת צהריים מאוחרת לכוון מחנה סקוקוזה. עד השעה שש צריכים לצאת את השער. משלימים עם העובדה שנמר לא יהיה. פתאום שרשרת מכוניות ארוכה לצד הדרך הראשית. ככה סתם , אפילו לא רחוק מאם הדרך.

בטח עוד אריות אומרת הבת ( אריות כבר דבר שבשגרה , הא ? ) אולי אפילו סתם אימפלות. עוצרים ושואלים את השכנים.

יש לאופרד אומר לנו אחד . מה ?? באמת ?? איפה ??

שם על העץ…. תראו ישן לו שנ”ץ בכיף.

מזל שחלונות הרכב היו סגורים. לדעתי שמעו את צרחות השמחה עד ראשון לציון. איזה כיף !!!! והוא כל כך יפה ומרשים וגדול.

שוכב על העץ בפוזה מושלמת. לקח לנו זמן להרגע. ממש לא רצינו לזוז משם. איזה סיום מושלם לספארי מוצלח.

הפעם וי גדול במיוחד .

תוצאת תמונה עבור וי

יש, יש לנו נמר !!!!

באפאלו

באפאלו

או בעברית - תאו אפריקאי

או בעברית – תאו אפריקאי

הרינו הראשון שלנו

הרינו הראשון שלנו

ומיד מאחוריו עוד אחד

ומיד מאחוריו עוד אחד

ככה סתם על העץ

ככה סתם על העץ

הנמר המושלם

הנמר המושלם

אני מציגה את הדברים כאילו היה כאן מרוץ להשלמת חמישיה, אבל עכשיו רגע ברצינות.

פארק קרוגר הוא פארק ענק ומגוון מאד. מלבד חמשת הגדולים יש בו המון מינים אחרים מעניינים לא פחות.

אנחנו אהבנו את הנסיעה, הציפורים, מקווה המים. היה כיף סתם לשבת בבית הקפה היפה של מחנה לאוור סאבי או לעצור ליד הנהר איפה שמותר.

היתה לנו חווית ספארי מעולה.

לנו הספיק פרק זמן יחסית קצר, אבל בהחלט מבינה את אלה שחוזרים שוב ושוב.

נשארנו עם הרבה טעם של עוד וכבר חושבים איפה כדאי בפעם הבאה.

אפילו הנוער הציני נהנה. הבת אהבה לשבת עם המפה / מגדיר ולתת לנו את השם המדוייק למה שרואים. לא היה שום קיטור ברכב או תלונה. עם ילדים צעירים זה עשוי להיות יותר מאתגר.

והנה עוד כמה תמונות מהפארק המופלא.

עוד קרנפים

עוד קרנפים

ליד המים

ואחרונות לסיום

הפארק

תחנת רענון נחמדה בדרך

תחנת רענון נחמדה בדרך

תם פרק קרוגר. מחר נמשיך לדרך הפנורמה היפה. בה נפגוש את הנופים היפים בטיול .

דרך הפנורמה

דרך הפנורמה במחוז מפומלנגה נחשבת אחת הדרכים הנופיות היפות במדינה.

לאורך הדרך אתרים , מפלים ונקודות עניין רבות . בצד הצפוני שלה מגיעים לתצפית על קניון בלייד המרהיב שנחשב הקניון השלישי בגודלו בעולם אחרי הגרנד קניון בארהב וקניון פיש ריבר בנמיביה.

אנחנו מתחילים את היום באזור קרוגר ונוסעים לכוון גרסקופ. העיירה גרסקופ נחשבת לנקודת מוצא טובה לטיול בדרך הפנורמה , אבל אנחנו חיבבנו יותר את SABIE בה נלון בסוף היום הזה.

אני מתארת את דרך הטיול שעשינו מגרסקופ. אפשר כמובן לחבור אל הדרך מנקודה דרומית יותר ולהוסיף נקודות עניין נוספות .

אתר טוב המרכז מידע על כל נקודות העניין בדרך –

העצירה הראשונה שלנו היא ב Pinnacle Rock.

זהו למעשה סלע מזדקר מהאדמה לגובה 870 מ'. המקום מהווה נקודת תצפית יפה.

מחיר הכניסה 30 ראנד לרכב. נמצא 5 דק' צפונית לגרסקופ.

הליכה קצרצרה מהרכב תביא אתכם למרפסת התצפית. אפשר ללכת עוד קצת מסביב לתצפיות נוספות . יש במקום שוק מזכרות קטן כמקובל בכל האתרים בדרום אפריקה.

עצירה נחמדה . הנוף יפה מאד והסלע בהחלט מרשים .

הנוף

הנוף

הסלע

הסלע

עצירה שניה – חלון האלוהים.

נסיעה קצרה צפונה מביאה אותנו לחלון האלוהים . נחשבת תצפית מופלאה בגובה של 1078 מ' .

אם אין ערפל, אומרים שניתן לראות מזרחה את קרוגר ועד מוזמביק .

הפעם הכניסה עולה 30 ראנד לאדם . משאירים רכב בחניה ומתחילים לטפס. מדובר בטיפוס לא קל של חצי שעה לערך אם רוצים להגיע ממש עד למעלה ואנחנו טיפסנו . laugh

יחד אתנו כמה טיולים שנתיים. ילדי בתי ספר במיטב התלבושות . למרות שהיום חם חלקם בסוודרים ועניבות . הם רעשניים ושובבים ככל הילדים, לעיתים קצת פראיים אפילו . מניחה שדי דומה לילדי ישראל. לא ממש מתחשבים בתייר המצוי .

אז קשה לומר שראינו את המקום בנחת אבל היה שמח מאד . laugh

ילדי בתי הספר ימשיכו ללוות אותנו לאורך כל היום בתחנות השונות.

למרות שהיום בהיר לגמרי ואין ערפל , הראות למרחוק לא משהו …. ואת מוזמביק צריך בעיקר לדמיין . אבל גם כך יפה כאן. מאד.

כמה תמונות מחלון האלוהים .

ילדי בית ספר באמצע החלון

ילדי בית ספר באמצע החלון

החלון פתוח

החלון פתוח

עושים שמח

עושים שמח

זאת שלי מהבית

לחלק יש תלבושת של מכבי תל אביב וחלק נראים כמו תלמידים בהווגוורטס .

בכניסה למתחם שוק מזכרות וכאן בצענו כמה רכישות לא רעות. פעם ראשונה גם שמענו עברית מזה ימים רבים …

מכבי גרסקופ ?

מכבי גרסקופ ?

הנה אני בחלון האלוהים

הנה אני בחלון האלוהים

שוק מזכרות

שוק מזכרות

שם רחוק זה מוזמביק

שם רחוק זו מוזמביק

תחנה שלישית – Wonder View.

עוד נסיעה קצרצרה של 2 דק והליכה לתצפית של 20 שניות. הפעם ללא דמי כניסה ונוף ( אותו נוף) לא פחות יפה.

אנחנו פוגשים שם זוג מקומי נחמד. הגבר מדריך תיירים במקצועו , שמח לשמוע שאנו מישראל . מפגין ידע לא רע בערי ישראל וגם נותן לנו הסבר על הנוף. הוא מאשר שמדובר בהרי מוזמביק. no

אפילו השאיר לנו כרטיס ביקור. wink

מי שלא רוצה לטפס לחלון האלוהים יכול להסתפק בתצפית הזו . פתרון אפשרי אם מדובר ביום מעונן ולא רוצים לשלם את דמי הכניסה לחלון האלוהים .

Wonder View

Wonder View

וגם זה

תחנה רביעית – מפלי ליסבון

נמשיך 10 דקות ונגיע למפלי ליסבון. הפעם 10 ראנד לרכב, שרותים ושוק מזכרות כמו בכל מקום.

אני מעוניינת בבובה מסויימת שעושים בעבודת יד עם חרוזים המושחלים על חוטי ניילון. מבקשים עבורה סכום די גבוה. מתחילים בסביבות 1000 ראנד. על הבובה כתוב 1500. מנסה להוריד… לא ממש הולך. חכו ותראו בכמה קניתי אותה בסוף היום angel

המפלים עצמם נחמדים. יש להם כמה אשדים. גם כאן מדובר בהליכה קצרצרה ממגרש החניה.

גם זה מפלי ליסבון

גם זה מפלי ליסבון

מפלי ליסבון

תחנה חמישית – מפלי ברלין .

נמשיך 7 דקות נסיעה ליעד הבא מפלי ברלין. גם כאן גובים 10 ראנד לרכב .

גם כאן שוק מזכרות . גם כאן אני רואה את הבובה. עכשיו כבר יורדים ל 450 ראנד. למרות שמדובר בעבודת יד , עדיין נראה לי מעט יקר ולא קונה.

מסכות , פילים , ג'ירפות קערות כבר קנינו . לא ממש אלופים בהתמקחות, אבל בצורה נעימה הצלחנו בדרך כלל להוריד את המחיר למחצית . לידיעתכם .

המפלים עצמם נחמדים. לא המרשימים ביותר שראינו אבל שורת העצים על ראש הגבעה יוצרת מראה מיוחד.

מפלי ברלין

מפלי ברלין

שוק מזכרות על הגבעה

תחנה שישית – Bourkes Luck Potholes

עכשיו יש לנו נסיעה טיפה יותר ארוכה. 20 דקות לערך. מגיעים לבורות / סירי המזל של בורקה.

זו כבר עצירה יותר גדולה ומשמעותית . אתר תיירותי גדול למדי עם מסעדות וחנויות מזכרות . הרבה אוטובוסים עומדים בחניה. כל ידידינו, תלמידי בתי הספר שכנראה פסחו על המפלים, כבר כאן .

ולמה סירי מזל ? מוסיפה הסבר שקראתי .

ליד מפגש הנהרות נהר האבל- Treur ונהר השמחה – בלייד תוכלו לצפות בתופעה גאולוגית מעניינת . קרקעית הנהר מחורצת בעשרות ארובות עגולות שבתוכן מתפתל וזורם הנהר.

הארובות נוצרו כתוצאה מתנועה של סלעים קשים שחרצו חללים בתוך סלע הגיר הרך יחסית. הארובות הללו דומות בצורתן לסירים או בורות.

המקום נקרא על שם מחפש הזהב טום בורקה, איש המאה ה 18 שלא ממש מצא זהב באזור הזה. לו עצמו לא היה הרבה מזל , אבל לאחרים כן…. מכאן השם בורות המזל של בורקה.

עד היום נהוג לזרוק מטבעות למזל בין חורי הסלע.

מדובר במסלול מעגלי של 700 מ' שעובר בחלקו על גשרונים וסלעים . אפשר גם לרחוץ בבריכות הקרירות ותלמידי בית הספר העליזים נהנו לעשות כך .

המקום בהחלט מיוחד מאד.

הולכים על גשרים

הולכים על גשרים

מכבי גרסקופ הגיעו לכאן

מכבי גרסקופ הגיעו לכאן

פה הצטרפו גם הוגוורטס

פה הצטרפו גם תלמידי הוגוורטס

אכן בורות מזל

 בורות מזל

מראה כללי של האתר

תחנה שביעית –3 הרונדוולים ותצפית על קניון בלייד המרשים .

עוד נסיעה קצרה ומגיעים לגולת הכותרת של היום . לפחות מבחינת הנוף. במקום תצפיות לשני כוונים. בצד אחד 3 הרונדוולים Three Rondavels. רונדוול זהו כנוי לבית עגול . אלה שלושה הרים מבודדים וזקופים בכוח עמידתם מפני סחיפה. מזכירים בקתות אפריקאיות בעלות גג ירוק. מרשימים ביותר .

בצד השני במרחק קצרצר תצפית לבלייד קניון המרהיב !!! אין מילה אחרת

אנחנו עושים בוק לו ולבת . נזכרים במראה אחר ממערב ארה”ב. פרסת הסוס עם עקול הנהר המושלם, מזכירה לי את האופן בו הנהר חובק כאן את ההר.

אחרי שמסיימים להתלהב ולהצטלם בודקים את השוק המקומי .

אנחנו לקראת סגירה והמוכרות הנחמדות מוכרות לי את הבובה ב 250 ראנד. זוכרים שהתחלנו ב 1000 ? laugh

מהמם 1

מהמם 1

מהממת 3

מהממת 2

שלושה מהממים

שלושה מהממים

אי אפשר לא להתלהב

אי אפשר לא להתלהב

מהמם 2

מרהיב !!

לעת ערב נגיע ללינה בסאבי. לנו במקום יפה ומומלץ. ביחידה בת שני חדרים בשם האריה.

ישנם בדרך הפנורמה מקומות שדלגנו עליהם. חלק במודע כמו עיירת הכורים Pilgrims Rest ו mac mac pools וישנו מפל mac mac fall שהשארנו ליום הבא.

זה היה יום גדוש ומלא אבל מתגמל מאד. ממליצה לכולם לא לוותר. אני חושבת שהיו כאן מהנופים היפים ביותר שראינו בדרום אפריקה.

מחר מתחילים בדרכנו מערבה לחלק אחרון של הטיול.

הנה הבובה

הנה הבובה

אישה אחת מרוצה

אישה אחת מרוצה

מפל מק מק ששייך ליום הבא

מפל מק מק ששייך ליום הבא

קניון בלייד הנפלא

קניון בלייד הנפלא

את הטיול חתמנו בשלושה ימי נופש בסאן סיטי. זו עיירת שעשועים / הימורים שנבנתה במרחק שעתיים נסיעה צפונית מערבית ליוהנסבורג.

להגיע מסאבי לסאן סיטי ביום אחד זה לא פשוט. ארוכה הדרך…. לכן בשלב התכנון החלטתי לפצל את הנסיעה ולעצור ללילה בנקודת עניין .

חשבנו לא מעט איפה לעצור והיכן ללון . בתחילה חשבתי בפרטוריה . רציתי לראות את Voortrekker Monument.

אבל … חששנו קצת מלינה באזור פרטוריה. היא לא נחשבת ידידותית לתייר.

רצינו גם מקום שיספק מעט יותר עניין לנוער ויקרב אותנו לסאן סיטי .

בסוף הוחלט על כפר תרבות לסדי. זהו כפר תיירותי שמספר את סיפורם של השבטים השונים של דרום אפריקה Zulu, Xhosa, Pedi, Basotho and Ndebele .

היות ובמסגרת הזמן שלנו פסחנו על סוואזילנד, ורצינו בכל זאת טעימה ממסורות שבטיות , בחרנו בכפר הזה וזו היתה הצלחה. המקום מאד נחמד גם אם תיירותי ולא ממש אותנטי . אפשר להתייחס אליו כמוזיאון פתוח.

במקום בקתות אופייניות לשבטים השונים, נערך סיור מלווה בהסבר על השבטים וכן מופע ריקודים ושירה. נערכת ארוחת ערב עם מאכלים מעניינים – טעמתם פעם קרוקודיל ? ומי שמעונין יכול להשאר ללינה. הלינה בבקתות דומות לבקתות של השבטים.

בסך הכל נהננו בלסדי. המדריך היה חביב ביותר, ההסברים מלמדים המופע נחמד, הלינה היתה מיוחדת ושונה מכל מה שהיה לנו עד כה. למדנו  למשל מדוע לוחמי שבט הפדי לובשים חצאיות סקוטיות. אפילו התנסנו בדיבור עם צקצוקי לשון … laugh

אם אתם בסביבה, זו חוויה נחמדה, מה גם שהלינה שם קרבה אותנו מאד ליעד הבא ועלתה בערך שליש ממה ששלמנו בסאן סיטי עצמה.

ניתן גם לבקר אצל בני השנגנה קרוב לקרוגר (אזור hazyview). גם שם יש סיורים מודרכים כולל הופעות.

אצל הבסוטו

אצל הבסוטו

לסדי

לסדי

בן פדי בחצאית סקוטית

בן פדי בחצאית סקוטית

 

החדר שלנו

החדר שלנו

מקלחת עם גג קש

מקלחת עם גג קש

במקום שלטי המלון הסטנדרטים - נא לסדר את החדר

במקום שלטי המלון הסטנדרטים – נא לסדר את החדר

תולעים מישהו ? - חטיף הבית של בסוטו

תולעים מישהו ? – חטיף הבית של בסוטו

תקועים בחופשה

לפעמים חלומות מתחילים מסרט מטופש… נו חייבים לומר את האמת ..devil

לפני שנתיים לערך הבת שלי צפתה בסרט הנעורים “ תקועים בחופשה” .

הסרט שרוב עלילתו מתרחשת בסאן סיטי “פתחה” לה את העיניים בכל הנוגע לאפשרויות הגלומות בדרום אפריקה בדגש מלון החלומות שמוצג בסרט .

“לפחות יומיים שם … בבקשה אמא “. “כל שאר הטיול, מה שתרצי.”

נו , אז תגידו אתם? אפשר לסרב לבקשה כזו

היה ברור לי מההתחלה שאני חייבת לשלב כמה ימים במלון האגדי בטיול שלנו. ומה מתאים יותר ממסיבת סיום הטיול?

בשל מחירו היקר עד מאד (מעל 400 דולר ללילה על בסיס ארוחת בוקר), הוחלט להסתפק בשני לילות. הגעה מוקדמת ביום הראשון והנה יוצא לנו כמעט שלושה ימים במקום.

ת'כלס מספיק. למי שלא מהמר אין הרבה מה לעשות בסאן סיטי, לאס וגאס של דרום אפריקה.

נכון יש פארק מים נפלא (המים היו קפואים), מתחם קולנוע, אפשרויות לספארי קרוב בפילנסברג, טיסה בכדור פורח, אומגה, סגוויי ועוד אטרקציות, אבל אנחנו באנו בעיקר בשביל לכייף ולנוח במלון. לזה הזמן שלנו הספיק בדיוק. המלון מדהים. דבר כזה עוד לא ראיתי.

נכון שכמעט הכל מלאכותי … אבל ברמה!!!

גם זה במלון

בריכת מבוגרים

המבואה

חצר פנימית במלון

בריכות וגנים

בסאן סיטי יש כמובן מלונות נוספים, זולים יותר וטובים מאד ברמתם.

אנחנו החלטנו שאם כבר מרחיקים עד שם אז הולכים על הכי הכי … 

אני מוסיפה כמה תמונות מפארק המים, “עמק הגלים“ . כניסה חינם לאורחי המלון.

הימים אמנם בהירים ויפים אבל המים היו מאד מאד קרים, אז הסתפקנו בעיקר בישיבה בחוף והנאה מהאווירה העליזה. כדי לנצל את מתקני המים רצוי לבוא בקיץ שלהם .

למלונות יש שרות שאטל חינמי שלוקח ומחזיר לכל מקום שתרצו בתחומי סאן סיטי . כך סעדנו בכל ערב במקום אחר, בקרנו בקניון הקטן והצצנו בקזינו . שרות מאד נחמד.

יום אחד שילבנו גם טיול טרקטורונים. פיצוי על זה שהתבטל בציציקמה.

כי כמה כבר אפשר בטן גב? הזמנו בהתראה קצרה דרך המלון. חוויה אדירה בשילוב מעט ספארי מקומי.

סאן סיטי משמשת גם נקודת מוצא טובה לספארי בפילנסברג ובשמורת מדיקווה למי שרוצה חווית ספארי נטולת מלריה.

מתארגנים לטרקטורונים

פרוטאה - הפרח הלאומי

פרוטאה – הפרח הלאומי

אולם ארוחת הבוקר

על החוף

על החוף המלאכותי

עמק הגלים

עמק הגלים

קניון סאן סיטי

קניון סאן סיטי

קזינו

קזינו

טרקטורונים ונהנים

טרקטורונים ונהנים

התקרה היפה

התקרה היפה

נכנסים לארמון

זהו , הטיול שלנו הסתיים. הטיסות חזרה יצאו בזמן ועברו כשורה. החוויה בשדה באדיס לא מרנינה אבל גם לא נוראה.

היה לנו טיול מגוון ונפלא. נופים, פינוקים, פלאי טבע וחווית ספארי מעולה.

מאד ממליצה כטיול למשפחות עם ילדים בוגרים.

אנחנו כבר חושבים על הפעם הבאה!!!

עד הטיול הבא…

איריס

9 Comments

  1. איריס כל הכבוד על ההשקעה בהסברים מפורטים כולל קישורים. אני ומשפחתי מתכוננים לנסוע בפסח הבא ועזרת לנו המון בתכנון המסלול והאתרים.

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s