טיול ברומניה – מסיגישוארה ועד בוקרשט

רומניה גם עם ילדים- חלק ב'

בלאה 2
אגם בלאה

טיילנו ברומניה בקיץ 2019. בפוסט הראשון כתבתי על טיול כוכב מבראשוב. טיילנו בבראשוב העיר הגדולה, בסיניה, בקניון 7 הסולמות. בקרנו בארמון פלש, עלינו ברכבל, טיילנו בין כפרים יפים בהרי הבוצץ', בטירת בראן וברשנוב. בחלק הזה אנו יוצאים מערבה. הפעם לטיול מתגלגל. גם כאן יהיו עיירות מצוירות, ערים עתיקות, כפרים בהם הזמן עצר מלכת והרבה טבע יפה. ניסע בכביש נופי מפותל ונסיים בשהות בת יומיים בעיר הגדולה בוקרשט.

מוזמנים להמשיך לטייל איתי ברומניה ולגלות ממה התלהבנו ולמה נרצה לחזור.

בבוקר עוזבים את בראשוב. הכוון מערב. אנחנו נוסעים על כביש E 60. הכביש טוב ונוח. מדי פעם מראות שמזכירים לנו שבכל זאת מדובר ברומניה.

רומניה בדרכים
בדרכים

היעד העיקרי ביום הזה – סיגישוארה. עיר סכסונית שמורה ויפה. אבל לא כך כך מהר. בדרך עוד שני מוקדי עניין.

Cetatea Rupea – מצודת רופיאה היא מצודה שמורה ומרשימה. עוד מצודה סקסונית הבנויה בצורת ספירלה. יש בה מבנה מרכזי ששוחזר היטב ובאר מקורה. בתור בוגרי מבצר ראשנוב ויתרנו על כניסה פנימה והסתפקנו במבט וצילום מבחוץ. ניתן לראות אותה היטב מהכביש. המצודה נראית מרשימה מאד ומי שחובב מבצרים וטירות ולא ביקר באחת כזו ברומניה, ודאי ימצא עניין.

טירת רופיאה
מצודת רופיאה

VISCRI

התחנה השניה בכפר Viscri. הכפר נמצא מעט מערבה למצודת רופיאה. יורדים מהכביש הראשי אל כביש צדדי שהופך לדרך עפר. כאן ביקרנו ואני ממליצה. הכפר יפה. זהו כפר סקסוני והוא נודע בכנסיה המבוצרת שלו שנבחרה כאתר מורשת אונסקו. גם הנסיך צ'ארלס התלהב מהמקום ובשנת 2006 קנה כאן אדמה ובית. בזמן הביקור שלנו חלק מהכפר בתהליכי פיתוח תשתיות וסלילת כבישים, אז הכפר חפור ברובו ולא ניתן להתנייד בו ברכב. חנו בכניסה ולכו ברגל. יש מגרש חניה גדול וניתן לחנות גם לצידי הדרך. הכפר לא גדול במיוחד.

ויסקרי
viscri

בתים צבעוניים קטנים יקבלו את פניכם. הטיח מעט מתקלף אבל הבתים בתהליכי שימור ושיפוץ והכפר מטופח. בכפר מתגוררים בעלי מלאכה המשמרים מלאכות מסורתיות כמו טוויה ונפחות. תרנגולות מסתובבות בחצרות. אפשר להכנס לביתו של הנפח ולראות אותו בפעולה. ניתן לבקר אצל האישה שטווה שטיחים. איני בטוחה כמה מזה הצגה לתיירים וכמה שימור של החיים הקודמים. בכל זאת ראינו מכוניות חדישות לצידי הדרך ונראה שהקידמה נכנסת לכפר.

ויקרי 2
הכפר

הכנסיה המבוצרת יפה ושווה ביקור. היא מרשימה גם מבפנים. אל תתעצלו ותפסו במדרגות האבן לתצפית על הנוף מלמעלה. מספר בתי קפה וחנויות קטנות לתיירים נפתחו בסביבת הכנסיה.

כנסיה בויסקרי
הכנסיה היפה ב VISCRI

תמורת תשלום תוכלו לעשות סיבוב בעגלה רתומה לחמור או לסוס. מספר עגלונים שעובדים במקום ישמחו לקחת אתכם ולהראות את הכפר. אנחנו חסנו על הסוס והסתפקנו בסיור רגלי.

עגלון
סוס ועגלה

בקיץ נערכים פסטיבלים רבים ברומניה. אחד הפסטיבלים שמתקיים באזור זה בסוף חודש יולי הוא פסטיבל שבולת השועל. השנה יערך הפסטיבל בין הימים 23/7 – 27/7 במספר ישובים על כביש E60, הכביש המחבר בין ברשוב לסיגישוארה. במסגרת הפסטיבל חגיגות מקומיות בכפרים, אירועי תרבות ומופעים. כל הפרטים באתר הפסטיבל.

סיגישוארה

ממשיכים לסיגישוארה. מדוע דוקא לשם? בנוסף לעובדה שסיגישוארה היא עיר סקסונית עם מרכז עתיק יפה ושמור, בסוף יולי נחגג בעיר פסטיבל ימי הביניים. פסטיבל גדול וחגיגי מאד בו משתתפים מאות אומנים ורקדנים. נערכות תהלוכות בתלבושות עממיות. מופעי חוצות של מוזיקה וריקודים בסגנון ימי הביניים. תחרויות ספורט בסגנון עתיק כמו הטלת כדור ברזל או זריקת מוט. מופעי להטוטים ואש. אומנים מוכרים חפצי נוי ומזכרות ברחוב. הרבה דוכנים של אוכל רחוב תוכלו למצוא. העיר חביבה ביותר למרות השם שובר השיניים, אז קראנו לה בקיצור סיגי.

הכניסה ומגדל השעון
נכנסים לסיגישוארה

העיר מקושטת ושמחה מאד מאד. הפסטיבל נערך בסוף השבוע האחרון של חודש יולי במשך 3 ימים. שישי עד ראשון. אנחנו מגיעים בשבת. העיר יפה וצבעונית וכיף לטייל בה גם ללא הפסטיבל. הוא רק הדובדבן על הקצפת.

סיגישוארה הומה
סיגי שמחה

בעיר מספר אתרים עיקריים. אנחנו ראינו אותם תוך כדי שוטטות בפסטיבל.

נכנסים לעיר מבעד השער מעליו מגדל השעון – Turnul cu Ceas. המגדל נבנה במאה ה 14 ושרד שריפה גדולה. אפשר לעלות בו לתצפית על העיר. ביום הפסטיבל השער מאד עמוס ולמרות שאפשר, זה לא ממש מעשי. במקום גם מוזיאון ההיסטוריה של סיגישוארה. המגדל חולש על השער של העיר כאמצעי להגנה והוא שמור ומרשים. דמויות עץ מגולפות מעטרות אותו.

השעון סיגישוארה
מגדל השעון

ממשיכים ממגדל השעון אל עבר כיכר העיר. בכיכר מופעי רחוב וריקודים בתלבושות ססגוניות. באמצע הדרך בית צהוב ועל הקיר שלט. זהו ביתו של דרקולה. כאן נולד ב 1431 ולד צפאש, הוא הרוזן דרקול וכל שנותר הוא שלט קטן שמורה על כך. בימים רגילים אפשר לבקר בקומה השניה של הבית תמורת תשלום קטן. אבל היום חגיגה, אז לא. לא נורא. מצלמים את הבית עבור הבן חובב סיפורי דרקול, ושולחים בווטסאפ.

הבית של דרקולה
הבית של דרקול

מכאן הדרך לכיכר קצרה. זו כיכר מרשימה ומרובעת. במרכזה הקימו במה. כאן נערכים מופעי שירה בסגנון ימי הביניים והופעות מחול. אנו עומדים וצופים שעה ארוכה. שמח ונחמד.

מחולות
מחולות – סיגישוארה

מהכיכר הזו יוצאות סמטאות מחושקות לבנים. פעם ישבו כאן גילדות סוחרים. כל גילדה בסמטא משלה. עד היום יש על חלק מהחנויות סימני ההיכר של הגילדות השונות. בסמטאות מתקיים יריד ומוכרים מזכרות. אנחנו ממשיכים מהכיכר שמאלה לכוון מדרגות העץ המרשימות- מדרגות התלמידים Scara Scolarilor.
175 מדרגות אבן נבנו ב 1662 כדי להגן על התלמידים מפגעי מזג האוויר בדרכם אל בתי הספר. המדרגות מקורות בגגון עץ. אנחנו מטפסים מעלה. במעלה המדרגות נמצאת הכנסייה היפה Biserica din deal din Sighișoara ובית הקברות. גם נוף יפה של העיר ניבט משם.

מדרגות במלומדים
מדרגות המלומדים

יורדים חזרה במדרגות וממשיכים אל צדה השני של הכיכר. הפעם לארוחת צהריים במסעדה מצוינת עם תפריט עשיר ללא גלוטן.

לבושות לחגיגה
לבושות לחגיגה

העיר מוקפת חומה ויש סביבה 11 מגדלים. כל מגדל היה שייך לגילדה אחרת. יש מגדל חייטים, מגדל סנדלרים ואפילו מגדל של מושכי החבל. לא את כל המגדלים חיפשנו. רק מה שנקרא בדרכנו. העדפנו לשוטט ולספוג את אווירת הקרנבל. לחלק מהמגדלים ניתן להכנס, לטפס ולצפות בנוף. למעלה על הגבעה עומדת גאה המצודה של העיר שנראית מכל מקום.

רחוב יפה בעיר
רחוב יפה בעיר
ציורית ושמחה סיגי
צפוף אבל שמח

בסיגישוארה גם נקודה יהודית ובית כנסת שאינו פעיל. המשפחה שגרה בסמוך אליו שומרת על המבנה. אומרים שאם דופקים בדלת ומבקשים בנימוס הם ישמחו להראות לכם. היה בתכנון שלנו ובסוף בלהט הביקור בפסטיבל נשכח. בית הכנסת נמצא ברחוב Strada Tache Ionescu. אם תבקרו אשמח לשמוע איך היה.

ברחבת כורכר גדולה הסמוכה למלון הילטון דאבל טרי, בנו טריבונות ומתקיים מופע ערב מרשים של להטוטי אש, פרשים ואומנויות לחימה שונות. בסמוך גם יריד חקלאי קטן והמשתתפים לבושים בתלבושות תקופתיות.

מופע אש לילי
מופע ערב

בסמוך לרחבה שוק שמח עם דוכני אוכל רחוב. קבב רומני ועוד מיני מאכלים מסורתיים מסדרים לנו ארוחת ערב מאולתרת. אחר כך נהנים מטיול ערב באזור העתיק שמתחיל להתרוקן. העיר מוארת בצורה מרשימה. אהבנו מאד את סיגישוארה ואני ממליצה לשלב אותה בביקור ברומניה.

אוכל רחוב פסטיבל
קבב מישהו?

אנחנו לנים במלון נהדר בקרבת העיר העתיקה Mercure Sighisoara Binderbubi.

הלינה ברומניה זולה יחסית והבת מקבלת חדר זוגי משלה ושמחה מאד. המלון ממוזג ונהנה מחניה גדולה וקרבה לעיר העתיקה. מאד נוח. מנהלת המלון עבדה מספר שנים בישראל באחד ממלונות רשת מרקיור. אנחנו מתיידדים איתה והיא מפנקת אותנו בכל מיני תשורות קטנות. יש גם רומנים נחמדים. 😊

בירטאן Biertan

ביום הבא אנו ממשיכים לסיביו. הנסיעה לוקחת שעה וחצי לערך אם נוסעים ישירות. אנחנו עושים הפסקה בבירטאן.

ברומניה ישנם מספר כפרים שנבנו מסביב כנסיות מבוצרות. את VISCRI כבר הזכרתי. בירטאן הוא הכפר הראשון שהוכרז על ידי אונסק"ו כאתר מורשת עולמית בשנת 1993 בזכות הכנסיה המבוצרת שלו. ההכרזה הורחבה על כפרים נוספים בהם פרז'מר בו יש כנסיה מבוצרת בצורת צלב.

כנסיה בירטאן
כנסיה בבירטאן

מוצאים בקלות חניה ממול הכנסיה. ברחבת הכנסיה כמה דוכני מזכרות. מעין שוק מאולתר. הכניסה בתשלום קטן. כיאה לכנסיה מבוצרת יש סביבה חומה וכמה מגדלים. גם כאן גרם מדרגות עץ מקורה וארוך, בדומה לזה שראינו בסיגישוארה. חלל הכנסייה גבוה ומרשים ועוגב גדול בתוכו. בתוך הכנסיה תוכלו להתרשם גם מציורי קיר עתיקים.

מה שהכי יפה בעיני הוא הנוף הכפרי הנהדר שניבט מן החצרות שלה.

נוף משגע
נוף כפרי

הכפר עצמו חביב מאד. הבתים צבעונים כמו ברבים מהכפרים ברומניה ותרנגולות מקרקרות בחצרות. הבת שלי פחות מתרשמת, אז קחו זאת בחשבון אם אתם מטיילים עם ילדים. אנחנו מסתפקים בבקור קצר וממשיכים לסיביו.

בירטאן
בירטאן החביב

מה אפשר עוד? בדרך מסיגישוארה לסיביו יש עוד מוקדי עניין שרשמתי לי ולא הספקנו לבדוק.

 1. ניתן לעצור להתרעננות במרחצאות – Expro Bazna. המרחצאות הם חלק מקומפלקס נופש אבל ניתן להכנס בתשלום למתחם המרחצאות ללא לינה.
 2. אפשר לטייל בעיר MEDIAS מדיאש, שנחשבת עיר עתיקה ויפה.
 3. Ocna Sibiuluilacuri– מרחצאות נוספים קרובים יותר לסיביו. בריכות מים טבעיים מלוחים בסגנון ים המלח. שימו לב כי אין הרבה צל במתחם. המחיר 25 ליי למבוגר, 10 ליי לילד. החל מהשעה 18 המחיר יורד ל 15 ליי.

סיביו – SIBIU

בשעת צהריים מוקדמת אנו מגיעים לסיביו. סיביו גם היא עיר סכסונית עם השפעה גרמנית חזקה. אנו לנים בבית עתיק שהוסב למלון בוטיק שכולו סוויטות מאובזרות במטבחונים. החדרים מרוהטים בריהוט עתיק, יפים, נוחים ממוזגים ומסוגננים.

וילה
וילה ארטיזן

שם המלון – Artisans Boutique Villa והוא מומלץ ביותר.

מלון בוטיק הממוקם קרוב מאד לכיכר הקטנה – Piata Mica ולגשר השקרנים המפורסם. לוקיישן ציורי ביותר. למלון חניה פרטית לשימוש האורחים דבר שמהווה יתרון גדול לבאים עם רכב. האירוח כולל ארוחת בוקר טובה והסבר על אפשרויות הטיול בעיר למי שמעונין. היינו מרוצים מאד ואני ממליצה.

סיבו
פינה בעיר – סיביו

המרכז העתיק של סיביו קטן וציורי. העיר העתיקה ממש בונבונירה. היא מחולקת לעיר עילית ועיר תחתית ובינהן מעברים מקושתים וגרמי מדרגות עתיקים ויפים. בעיר מסעדות טובות ובתי קפה נחמדים ומאד נחמד לשבת בכיכר על קינוח פפנאש מצוין. יש לעיר חומה עם טיילת יפה לאורך הנהר ו מוזיאון ברוקנטל שנחשב מוזיאון האומנות הטוב ברומניה.

סיביו אב ובת
סיביו – מעברים ומדרגות

את היום אנחנו מקדישים לטיול נינוח בעיר העתיקה. עוברים כמה פעמים בין הכיכר הגדולה Piața Mare לכיכר הקטנה Piata Mica.

ברשוב בונבונירה
סיביו היפה- כיכר גדולה

פתחי החלונות בגגות הבתים הנראים כמו עיניים, מיוחדים מאד. מוטיב העיניים חוזר בבתים רבים. מספרים שהסקסונים בנו את חלונות הבתים כך שהתושבים ירגישו שעוקבים אחריהם תמיד, ויחששו למרוד.

אנו מצטלמים כמתבקש ליד גשר השקרנים. זהו גשר ברזל יפה מסוף המאה ה 19. לפי האגדה אם סיפרתם שקר וחציתם את הגשר, הוא יקרוס.

חמודות בגשר סיביו
ילדות חמודות על הגשר

השמש מפריעה לנו לצלם ויוצרת אלומת אור על הגשר בכל כוון שניסינו. 😊

גשר השקרנים קצת נשרף
גשר השקרנים

את המעבר בין הכיכרות עושים דרך מגדל המועצה או בשמו הרשמי Turnul Sfatului. בדרך כלל ניתן לעלות במגדל לתצפית תמורת תשלום קטן. היום יום ראשון והמגדל סגור אז לא טיפסנו.

בכיכר קטנטונת בשם Piata Huet ניצב עץ בעלי המלאכה המיוחד. מסמרים רבים לו.

עץ בעלי המלאכה

סיביו עיר פוטוגנית ואפשר לצאת ממנה עם תמונות יפות. אנחנו מרוצים.

בחזרה לכיכר הגדולה. ברחבת בית העיריה מתקיים בערב פסטיבל מוזיקה והבמה כבר מוכנה. הכיכר מובילה אל מדרחוב Nicolae Bălcescu. מדרחוב פעיל וססגוני בו ניתן למצוא מגוון חנויות רשת פופולריות לשמחתה של הקניינית שלנו. אם תגיעו לקצהו ותפנו שמאלה תתחברו לטיילת ולחפיר המקיפים את העיר. כאן ניתן להתרשם מהמגדלים הגבוהים שהיו חלק מביצורי החומה.

בערב אנו יוצאים לאסטרה המוזיאון הפתוח. המוזיאון שמשחזר את החיים ברומניה הכפרית בימים עברו, משתרע על שטח ענק. ברחבי הגן תמצאו מבנים עתיקים מקוריים של בתי כפר, בתי מלאכה, כנסיות, סדנאות עבודה, חיות משק, טחנות רוח ואף צעצועים עתיקים. המבנים הועתקו לכאן מאזורים שונים ברומניה והם מתקופות שונות ובסגנונות שונים.

מוזיאון אסטרה
מוזיאון אסטרה

במרכז ישנו אגם גדול ויפה. המקום מאד מטופח ואפשר לבלות בו יום שלם. בחלק מהמבנים מתקיימות סדנאות והדגמות, בהן ניתן להשתתף ולחוות קצת את החיים ברומניה הכפרית. המוזיאון מתאים מאד עם ילדים, אבל גם אנו המבוגרים נהננו לבקר בו.

אסטרה רגם
האגם

בקיץ 2019, בשעות הערב נערך במקום פסטיבל אורות סיני עם מיצגים מוארים נהדרים. מיצגים מעולם הפולקלור, הילדים, הצומח, החי והפנטזיה.

פסטיבל אסטרה
דובי פנדה באסטרה

הפסטיבל הוא חלק מפיתוח קשרי תיירות ותרבות בין צ'נגדו שבסין לסיביו. המיצגים צבעוניים ומרשימים והיה מאד מהנה להסתובב במוזיאון בשעות הערב. הם היו תוספת נהדרת למוזיאון עצמו. אנחנו אהבנו.

ילדים וקופים
קוף אחרי בנאדם

העיר העתיקה של סיביו קטנה וניתן למצות אותה בזמן קצר, אך אם זמנכם בידכם אפשר להאריך את השהות ולצאת מהעיר לטיולי כוכב.

חברתי זיוה מהבלוג שמתי לב, ביקרה בסיביו בחורף לטיול ממושך יותר ומספרת שהיא ממש ארץ פלאות – וונדרלנד.

 עוד על סיביו תוכלו לקרוא בבלוג של מיכל מנור שטיילה וכתבה פוסט יפה על העיר.

 טרנספאגראשן

אחרי כמה ימים עירוניים למדי ולפני ההגעה לבוקרשט לפרק הטיול האחרון, הטבע שוב קורץ לנו. התוכנית להיום עמוסה ומעט מאתגרת והיו לי לבטים לגביה. בסוף זה היה אחד הימים היפים בטיול. במהלכו ניסע ונטייל בכביש בעל השם הבלתי אפשרי טרנספאגראשן, הוא כביש C7. כביש נופי, הררי, גבוה ומפותל שפתוח רק מספר חודשים בשנה בעונת הקיץ. בחורף הכביש סגור בחלקו הדרומי בגלל שלגים.

טראנספרגשן
טרנספאגראשן

הכביש מכונה גם "הדרך לשמיים" ונחשב לאחד הכבישים היפים באירופה ובעולם. אורכו 90 ק"מ והוא חוצה את חלקו הדרומי של רכס הקרפטים הרומני. הכביש נבנה בשנות ה 70 של המאה הקודמת, בעקבות החלטה של הנשיא צ'אושסקו לאפשר מעבר מהיר של כוחות צבאיים דרך ההרים.

יוצאים בבוקר מסיביו. עצירה ראשונה בטירת הפיות שנמצאת בין סיביו לכניסה הצפונית לטרנספגראשן. טירת הפיות או בשמה הרומני castelul de lut, היא מיזם לינה תיירותי שנכשל ושינה יעודו. המקום שנראה כמו כפר דרדסים, היה אמור להיות מתחם נופש. בית המלון מעולם לא נפתח ולבסוף הפך אתר למבקרי יום. יש שם בתי גמדים ציוריים וקיטשיים שנחמד להצטלם איתם. יש גם נחל, גן מטופח ובית קפה מאולתר. הכניסה בתשלום קטן ונראה שרבים עוצרים במקום למרות הסטיה מהכביש הראשי. הכפר נמצא על כביש 68E לפני הפניה לכביש C7. ממש לא נקודת חובה בעיני. רק נחמד. בעיקר עם ילדים.

כפר הפיות
כפר הדרדסים

נכנסים לכביש C7 בחלקו הצפוני. ניתן לעצור בחוות אלבוטה לדייג וארוחת דגים טובה. במקום גם צימרים והמקום נחשב נקודת לינה נוחה בצפון כביש הטרנספרגאשן.

אחרי שעה של נסיעה מגיעים לרכבל המוביל למפל בלאה Bâlea Cascadă. הקטע המעניין והיפה  בעיני, הוא קטע הכביש המפותל שבין הרכבל והאגם. המגיעים בחורף יכולים לחנות ליד הרכבל ולעלות בו אל האגם. מטיילים מספרים כי גם הנסיעה ברכבל נחמדה, אם כי הוא מיושן והתור עשוי להיות ארוך מאד.

טראנס 5
נורבגיה זה כאן

עוד אפשר לטייל במסלול רגלי למפל בליאה. המסלול המסומן בנקודה אדומה, לא קל. ליד תחנת המוצא של הרכבל מבחר דוכנים של מזון ומזכרות. בשלב זה של היום מתחיל לרדת גשם. אנחנו מוותרים על המסלול הרגלי וגם על הרכבל וממשיכים בנסיעה בכביש הנופי.

זהו קטע הנסיעה המפורסם והידוע בשל הפיתולים והוא מרהיב!! עוצרים במפרצים לצד הדרך ולא שבעים מהיופי. אפילו הגשם החזק לא מצליח לקלקל. פשוט מקסים ולא נופל ביופיו מדרך הטרולים בנורבגיה. הכביש ממשיך ועולה עד אגם בליאה. בקטעים מסויימים אפשר לתצפת ממנו גם על מפל בליאה.

הדרך מתפתלת
הדרך מתפתלת

למעלה ליד האגם, שמחה וצהלה. עמוס במטיילים, אוטובוסים ורכבים. בקושי רב מוצאים חניה באחד המגרשים בתשלום.

כאן ניתן לשחק ולהשתעשע בשלג. גם באמצע הקיץ. קחו עמכם לבוש חם.

שעשועי שלג בלאה
שעשועי שלג

מטיילים קצת סביב האגם. קר מאד מאד. במקום מלון ומסעדה עמוסה שאין בה שולחן פנוי. מסתפקים בלאנגוש טעים ותפוח אדמה אפוי בדוכני הרחוב. יפה באגם בלאה. השלג בקיץ הוא מחזה מרנין. אם תגיעו בחודשי החורף, תוכלו לבקר במלון קרח שנפתח במיוחד בחודשים אלה.

בלאה 2
אגם בלאה
בלאה 1
שלוגיות ליד אגם בלאה

ממשיכים דרומה על הכביש. הפעם בירידה. גם מכאן רואים את הפיתולים וגם הפעם המחזה מרהיב. בקטע הזה יש גם גשרים ומנהרות. מפלונים דקים יורדים על צלע ההר.

טרנס משדע
כמה יפה הדרך

התחנה הבאה שלנו על הכביש – סכר וידררו Vidraru Dam. הנסיעה עוברת בחלקה על יד אגם וידררו הגדול. האגם מרשים ביותר ועוד יותר מרשים הוא הסכר ותחנת הכוח ההידראולית. איזו עוצמה יש למים. במקום יש קושי במציאת חניה. אין חניון מסודר וחונים לצידי בדרך.

אגם וידררו
אגם וידררו
הסכר
הסכר

מטיילים רבים סיפרו על דובים שנראו בקטע הדרך בין אגם בלאה לסכר וידררו. אצלנו לא דובים ולא יער. אולי הגשם הרחיק אותם מהכביש.

דרומית לסכר וידררו תוכלו לבקר בטירת פויינאר Poenari Citadel שהיתה המצודה העיקרית של ולאד טפש הוא דרקול. כדי להגיע לטירה תצטרכו לטפס במעלה ההר כ 1,480 מדרגות. 😲

את הדרך שנותרה עד לבוקרשט אנו עושים ללא הפסקות כמעט. מי שאינו ממהר יכול לעצור לטיול ולינה בעיר קורטאה דה ארג'ש בה מנזר יפה בעל אותו השם.

ללינה בקורטאה דה ארג'ש לחצו כאן

 בוקרשט

מגיעים לבוקרשט בשעות אחר הצהריים. נטייל בעיר יומיים. הכניסה לעיר מעט מבהילה. התנועה סואנת. כבישים רחבי ידיים ורבי נתיבים. שיכונים גבוהים וגדולים מקבלים את פנינו. מרגישים כמו עכבר הכפר שהגיע לעיר הגדולה. מתקדמים ועוברים דרך שער הניצחון, אחיו התאום של השער הפריזאי. השער נמצא בצמידות לפארק רסטראו. פארק גדול ויפה עם אגם באמצע והמון אפשרויות לנופש פעיל.

אנחנו לנים במלון דירות חדש ומצוין בשם Athina Suites Hotel.

המלון קרוב למדי לעיר העתיקה.  נמצא ברחוב נעים לא רחוק ממלון שרתון. דירת שני חדרי שינה מרווחת עלתה 100 יורו ללילה. הדירות חדישות, ממוזגות ומצוידות בצורה מושלמת. למלון חניה צמודה ומקורה דבר המהווה יתרון למי שמגיע עם רכב לעיר. בתוך העיר אין צורך ברכב. התנועה בעיר קשה ויש תחבורה ציבורית יעילה. אנו העדפנו להשאיר את הרכב לטובת ביקורים מחוץ לעיר והחזרנו אותו בסיום הטיול בשדה התעופה.

בקרבת המלון מספר מסעדות עם אופציות ללא גלוטן. בערב הראשון אכלנו במסעדה נחמדה עם מרפסת יפה בשם La Mama הנמצאת לא רחוק מהאטנאום.

IMG_20190729_210134
מסעדת לה ממה

בוקרשט עיר גדולה מאד. 2 מיליון תושבים בעיר ואף יותר אם כוללים את ערי הלווין. היא הפכה לבירת רומניה רק במאה ה 15 על ידי ולד צפש, הוא מיודענו דרקול נסיך וולאכיה.
העיר מוקפת נחלים ואגמים כמו אגם סנגוב SNAGOV, אתר קייט מפורסם ומקום מגורים לעשירי העיר. בבוקרשט חיי לילה עשירים ובתי קזינו, ושמה נקשר לא פעם עם תיירות מהסוג המפוקפק. אבל בבוקרשט יש הרבה יותר. יש לה היסטוריה מרתקת ומבני ציבור נאים. פרלמנט מרשים, בתי כנסת יפים, גנים מטופחים ועיר עתיקה חביבה. אפשר לטייל ולהנות מבלי להיכנס לשום קזינו.

כדי להכיר את ההיסטוריה של העיר בדגש שילטון צ'אוצסקו וההפיכה של 1989, הצטרפנו לסיור בהדרכת יעל פרי. ישראלית המתגוררת בעיר ומעבירה סיורים בעברית.

הסיור הרגלי אורך שלוש וחצי שעות. יעל מפליאה לספר על ההיסטוריה של העיר. תקופת ההפיכה והמרד נגד שלטון צ'אוצסקו מתוארת על ידה בצורה מרתקת. עוד שומעים על סגנונות הבניה והשימור בעיר, מבקרים במאפיה מוצלחת ומקבלים טיפים קולינרים. הסיור מתחיל באתנאום, אולם הקונצרטים היפה ומסתיים ליד מסעדת Hanu' lui Manuc- החאן של מנוק בקרבת כיכר אונירי. בדרך עוברים בכיכר המהפיכה, כיכר האוניברסיטה, סמטת המטריות ואתרים נוספים. בתום הסיור יעל מעבירה למשתתפים קובץ המלצות מפורט לעיר. הסיור מענין גם ילדים, ואני ממליצה עליו בעיקר בתחילת הביקור שלכם בבוקרשט. יעל מארגנת גם סיורי אוכל בעיר.

סמטת המטריןת
סמטת המטריות
בוק'שט
אחד מפסלי המהפכה
קינוחים שוויןם
קינוחים שווים

ניתן להצטרף לסיורים חינמיים מבוססי טיפים. סיור באנגלית יוצא מספר פעמים ביום מכיכר אונירי ליד השעון בפארק. מידע על הסיורים כאן.

אחרי הסיור, ארוחה טובה במסעדת החאן של מנוק שהזכרתי קודם. המסעדה שוכנת במבנה חאן יפיפה. יש לה חצר פנימית גדולה ומוצלת שנעים לשבת בה גם בימים חמים. התפריט עשיר, כולל מנות ללא גלוטן ומחירי הארוחות העסקיות זולים ביותר. מומלץ.

אחר הצהריים נסענו לטרמה בוקרשטTherme Bucuresti. אין כמעט ישראלי שעובר בעיר ולא מבקר כאן ובצדק. זה מתחם בריכות וספא נהדר ונהנינו בו מאד. יש כאן 3 מתחמים.

Galaxy – מתחם הילדים – פה תמצאו בריכות ומגלשות. מאד שמח וגם רועש. בעיקר למשפחות.
The Palm – מתחם למבוגרים מגיל 16. אזור בריכות פנים וחוץ. מתחם שקט ונעים מאד.
Elysium – מתחם ספא מגיל 16. המתחם כולל עיסויים ומתקני ספא ייחודיים.

עלות הכניסה לפי משך השהיה ולפי המתחם שתבחרו. ישנו כרטיס משולב לשלושתם. אנחנו קנינו כרטיס ל 3 שעות במתחם ה PALM והיה מצוין. המקום שקט, נעים ומטופח מאד.

בכניסה תקבלו שעון יד שיש להעביר בזמן קניית מזון ואקסטרות כמו עיסויים. ביציאה תשלמו על התוספות לפי החיוב בשעון. ישנם לוקרים לשמירת חפצים ומקלחות מסודרות.

שימו לב– מטעמי הגיינה הרומנים מבקשים שלכל מבקר יהיה תיק עם בגד ים וכפכפים. אל תגיעו לבושים בהם אלא שימו בתיק. טרמה בוקרשט נמצא ליד שדה התעופה ואפשר לשלב ביקור לפני ואחרי טיסה. הסעות חינמיות יוצאות מהעיר בשעות קבועות.

טרמה
טרמה בוקרשט

ביום הבא אנחנו מבקרים במעון של צ'אוצסקו. הבית הגדול שהיה המעון הפרטי של הזוג נמצא באחד הרבעים היוקרתיים והיפים בצפון העיר. הביקור באמצעות סיור מודרך בלבד ויש להירשם מראש. הסיור מרתק ומוסיף הרבה מידע על תקופת הרודן צ'אוצסקו ועל אופי החיים של המשפחה. הבית השתמר בצורה נהדרת והוא מרוהט ומאובזר עד לרמת הנעליים והפיג'מה. אורח החיים המגלומני של בני הזוג קם לתחייה. בני הזוג בנו לעצמם בין השאר גם אולם קולנוע, בונקר מאובטח, בריכת שחיה מקושטת טווסים וחדר טיפולים שמזכיר מעט חדר עינויים של האינקוויזיציה. בעיני מרתק. הסיור באנגלית. לא מתאים לילדים קטנים.

IMG_20190731_114858
ספא או עינויים?

עוד היה בתכנון ביקור בפרלמנט הרומני. הביקור במעון צ'אוצסקו התארך ונאלצנו לוותר, לא לפני שנסענו למקום ועשינו סבוב גדול מבחוץ. הבנין מאד מרשים ומראה עוד טפח של עידן צ'אוצסקו. את הביקור יש להזמין מראש, בטלפון בלבד, 24 שעות לפני המועד הרצוי. תוכלו לבקש מפקיד הקבלה לעשות זאת עבורכם. פרטים בקישור.

הפרלמנט
הפרלמנט

 מה אפשר עוד? 

 • בבוקרשט הייתה קהילה יהודית גדולה ומפוארת ונבנו בה בתי כנסת רבים. אחד היפים שבהם הוא בית הכנסת הכוראלי. בית הכנסת הוקם בסוף המאה ה 19 וכלל שירת מקהלה ועוגב. על בית הכנסת, האנדרטה לזכר הנספים בשואה ואתרים נוספים תוכלו לקרוא בבלוג אפקים מטיילים. 
 • עוד בבוקרשט המוזיאון הלאומי של הכפר בפארק הרסטראו -Herăstrău Park. מוזיאון פתוח המציג את חיי היום יום של תושבי הכפרים ברומניה. המוזיאון הוותיק הוקם ב 1936. אפשר לשלב עם ביקור בפארק. אם אינכם מבקרים במוזיאון הפתוח בסיביו יכול להיות תחליף טוב.
 • ניתן לבקר בשמורה בשם פארק נטורל ורסטי Parcul Natural Varaesti. כאן תוכלו לראות מינים רבים של ציפורים, צמחים, חרקים ובעלי חיים נוספים. זו שמורת טבע מטופחת כמעט באמצע העיר. אנחנו לא הספקנו לבקר אבל נראה לי שזה מקום מענין לאוהבי טבע ומתאים עם ילדים.
 • אוטובוס תיירים HOP ON HOP OFF – עובר במוקדי העניין העיקריים בעיר. תוכלו לעלות ולרדת כרצונכם. המחיר לכרטיס יומי למבוגר 25 ליי. ניתן לקנות כרטיס על האוטובוס.
 • Edenland Park  פארק הרפתקאות לילדים ומשפחות. נמצא מצפון לעיר בקרבת שדה התעופה. במקום מבחר פעילויות כמו פארק חבלים, קיר טיפוס, רכיבה על סוסים, סדנת ציור, רכיבה על אופניים, פינת חי ועוד.
 • פארק המים אוטופני Water Park Otopeni – גם הוא בקרבת שדה התעופה. 27 מגלשות ובריכות מסוגים שונים. הפארק פתוח. מתאים לקיץ ואפשר לשלב לפני ואחרי טיסה. אחרי השעה 17:00 ישנה הנחה של 50%.

 קניות רבותיי קניות – 🎁

בבוקרשט שפע קניונים ומרכזי קניות. מציינת חלק מהם.

קניון  AFI – קניון גדול מאוד. כולל חנויות רבות, סופר מרקט גדול ומתחם אטרקציות לילדים.

קניון בנסאה – בצפון העיר בדרך לשדה התעופה. גם כאן שפע חנויות, מתחם הסעדה ואפילו קולנוע.

קניון מגה מול– קניון גדול. ביגוד, הנעלה, אלקטרוניקה ובידור. חנויות של כל המותגים המוכרים לנו מהארץ.

בבוקרשט שפע אתרים לטיול ובילוי. ביומיים רק טעמנו ממנה והיא מתאימה לטיול בן מספר ימים או כחלק מטיול ארוך יותר ברומניה.

רומניה נהדרת. יש בה עדיין צדדים בתוליים, טבע רב, יפה ונגיש. שפע אטרקציות לכל גיל. נהננו מאד ונשמח לחזור ולגלות איזורים נוספים

לחלק ראשון של הטיול

לפוסט העוסק ברומניה ללא גלוטן

תודה שטיילתם איתי

עד הטיול הבא…

איריס

מוזמנים להירשם לבלוג לקבלת עדכונים על פוסטים חדשים ⬇️

14 Comments

 1. נהניתי לטייל אתך, איריס. נראה שמעניין גם בבוקרשט שבה טרם הייתי. יש בהחלט הרבה סיבות לחזור.

  אהבתי

 2. רומניה מזכירה לי מאד שילוב מוצלח בין בולגריה לסלובקיה. הטבע היפה, הפשטות הכפרית, המצודות… מוזר בימינו להתבונן בתמונות הצפופות מסיגישוארה. מעניין מה קורה שם כעת.
  תודה על הסיפור היפה והמפורט!

  אהבתי

  1. תודה רבה אורה. בבולגריה הייתי רק מעט. יש דמיון בפשטות וביופי של הטבע אבל רומניה יותר מפותחת והתשתיות יותר טובות. בסלובקיה לא טיילתי עדיין והיא לגמרי בתוכניות,
   ולגבי הצפיפות- כן נראה לנו מוזר כעת 😀. חייבת לציין שלמרות שהיה צפוף לא היה מעיק. יותר בכוון של שמח.
   לגבי הקורונה, ברומניה כרגע בסביבות 6000 חולים ו 300 מתים. לא יודעת אם הנתונים מדויקים או שהם פשוט לא בודקים…
   מקווה שבקרוב נוכל לשוב ולטייל. תודה על הלווי הצמוד וחג שמח 😍

   אהבתי

 3. איריס היקרה, איזה כיף לפתוח בוקר של חג עם הפוסט שלך!
  נהניתי מאד מהנופים הציוריים, ובמיוחד אהבתי את הפסטיבלים ואירועי הקיץ שבהם ביקרתם – גם אני אוהבת לשבץ אירועים כאלה בטיולים שלנו!
  תודה על כל המידע המפורט, אני שומרת לעצמי את המסלול שלך – לימים טובים של טיולים!
  חג שמח, אורלי

  אהבתי

 4. תודה רבה על פוסט מפורט ומדוייק שעושה חשק ! מרגישה כאילו טיילתי איתך יד ביד. נהניתי והתרגשתי. ללא ספק אישם את המלצותיך בטיול שלנו. שוב תודה !

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s