פעמיים מנשה- המלצות למבקר במועצה אזורית מנשה

טיול במנשה – אתרים, מסלול פורח, סדנאות ועסקים עם עשייה חברתית

במועצה אזורית מנשה כבר טיילתם? שעה ממרכז הארץ ניתן למצוא שפע של אתרים, מסלולי טבע, מסעדות ועסקים מקומיים שהם מחוץ למסלול החומוס. בחורף, האזור הזה ירוק ופורח במיוחד ואפשר לטייל בו בהנאה גדולה מבלי לעמוד שעות בפקקים ולהצטופף עם כל עם ישראל. לפני שנה הוזמנתי לסיור חשיפה של תיירות מנשה ונהניתי מאד. זו הסיבה שנעניתי מיד להזמנה של מירב מחלומות ומסעות לסיור נוסף. היה לנו יום גדוש ומלא בטבע נהדר והכרנו מקומות ייחודיים שמתאימים גם למטייל העצמאי. אז בואו וראו מה עוד אפשר לעשות במועצה אזורית מנשה.

קפה נעורים

מתחם קפה נעורים ולבנדר

את הבוקר פותחים עם קפה משובח בקפה נעורים. קפה נעורים שוכן במתחם משותף עם לבנדר בפרדס חנה כרכור והוא יוזמה שהתחילה בימי קורונה. תמצאו כאן בית קליה שמכין 7 זנים של קפה ועגלת קפה עם אפשרות לישיבה במקום. את הקפה מכינים באמצעות פילטר – הכנת קפה בחלחול. אנחנו טעמנו את הזן האתיופי וגם את זן קוסטה ריקה והם היו מצוינים גם בעיני מי שבדרך כלל מעדיפה קפה הפוך. הקפה הוא השחקן המרכזי, אבל לצדו ניתן למצוא גם עוגיות ומתוקים, כריכים, קישים ובייגל אמריקאי. המקום מציע גם סדנאות קפה ועובד בשיתוף פעולה עם קפה רות בפ"ת ועם לבנדר קוסמטיקה טבעית איתם הם חולקים את המתחם. אחרי ההדגמה, הקפה המשובח והכיבוד הטעים אפשר לעבור לסדנת קוסמטיקה של לבנדר. פתוח בכל יום עד השעה 14.00. סגור בשבת.

קפה נעורים
הכנת קפה בחלחול

לבנדר קוסמטיקה טבעית

לבנדר הוא העסק המשפחתי של טלי ועידו. טלי באה מתחום רפלקסולוגיה וטיפול ועידו בא מתחום הנדסת הכימיה והם חיפשו להשקיע ולפתח מוצרים טבעיים. מה שהחל כפתרון לבעיית האלרגיה לבשמים של טלי, הפך למפעל וחנות לקוסמטיקה טבעית שמפתח ומוכר מגוון רב של מוצרי טיפוח לכל המשפחה. הזוג התחיל לפתח מוצרים ב 2007. בתחילה סבונים מוצקים טבעיים. הם קיבלו משובים חיוביים וראו שהסבונים פתרו בעיות עור ואלרגיה והבינו שיש ביקוש ודרישה למוצרים שלהם. טלי ועידו המשיכו לפתח מגוון מוצרי קוסמטיקה טרייה, מאה אחוז טבעית לכל המשפחה. הם מקפידים על מוצרים ללא חומרים משמרים, אלומיניום ופרבנים. חומרי הגלם הם תמציות צמחים שהזוג מביא מהארץ והעולם.

לבנדר קוסמטיקה טבעית
הפרחים בהם משתמשים


בלבנדר מייצרים קרמים, סבונים, שמפו, בשמים, חומרים נגד יתושים, חומרי בישום וטהור אוויר. הכול מאה אחוז טבעי. את המוצרים מוכרים בחנות המקומית בפרדס חנה – כרכור, באונליין ובחנות בכפר סבא.
בנוסף מקיימים במקום סדנאות קוסמטיקה טבעית. אנחנו השתתפנו בסדנה שכזו. עידו הדגים לנו את תהליך העבודה. כל אחת מהבנות בחרה תמציות פרחים שנראו לה ויצרה קרם ייחודי ואישי משלה. הקרמים מתאימים גם לעיסוי. טלי מדגימה לנו שיטה לעיסוי דרך הידיים שמבטיחה רגיעה בזכות המגע העמוק והשמנים.

סדנת הכנת קרם בלבנדר
זו התוצרת שלנו – קרמים בלבנדר

המקום פתוח בכל ימי השבוע וסגור בשבת. החנות אסתטית וצבעונית והמוצרים מוצגים בצורה יפה. הסדנאות בתיאום מראש ומיועדות בעיקר למבוגרים. אפשר להתאים אותן לנערות מגיל בת מצווה אך הן מכוונות יותר לנשים בוגרות. כמו עסקים אחרים במועצה אזורית מנשה גם במתחם לבנדר שמים דגש על שיתופי פעולה מקומיים וחברתיים. כזה הוא שיתוף הפעולה עם קפה נעורים, שיתוף פעולה בין מועצה אזורית מנשה לפרדס חנה כרכור ושיתוף פעולה עם מקומיים אוהדים שמתנדבים במקום (למשל מורתה המבוגרת של טלי). כל הצוות של לבנדר למעט בן הזוג עידו, על טהרת המין הנשי והעצמה נשית כמוטו היא אחד המאפיינים של העסק.

לבנדר חנות

תל נרבתה ויער מענית

אחרי שאכלנו והתבשמנו הגיע הזמן לחלץ עצמות ואנו יוצאות לטיול בטבע באזור קיבוץ מענית. בקרנו בשני אתרים תל נרבתה ושביל הפיות ביער מענית. שניהם בסביבת קיבוץ מענית הסמוך לכביש 9. את הטיול שלנו מוביל מורה הדרך צביקה גולן. צביקה הוא מורך דרך ותיק ומיומן. בעברו מפקד יחידת הצילום וההסרטה של צה"ל. צביקה מתגורר במועצה ומכיר את השטח היטב. ההדרכה והסיפורים שלו הוסיפו ערך רב לטיול. צביקה מדריך טיולי ליקוט ביער ויסביר לכם באיזה צמחים תוכלו להשתמש לבישול ואכילה. באתרים שביקרנו תוכלו לטייל גם באופן עצמאי.

צביקה והשער הרומי

תל נרבתה

הידעתם שבלב יער מענית יש שער רומי? כן שער רומי של ממש. לי זו הייתה הפתעה.
השער נמצא בתל נרבתה. יוספוס פלביוס הוא יוסף בן ממתיהו מתאר בכתביו את המקום. הרומים באו לכאן והשתקעו באזור שהיה הגבול בין אקוויפר החוף להר והציע מקום חם יחסית עם מקורות מים ואדמה מלוחה פחות מזו שבחוף, כזו שמתאימה לחקלאות. בחפירות תל נרבתה משנות השישים התגלו בורות מים מהתקופה הרומית. כאן שכנה העיר נרבתה אליה ברחו יהודי קיסריה אחרי טבח גדול שנעשה בהם. עוד במקום אפשר למצוא שרידי סרקופז, ארונות קבורה מהתקופה הרומית.

תל נרבתה – סרקופז'

תל נרבתה יפה בעונה זו ומקושט בפרחי חורף. אנו ממשיכים לטייל בתל ומגיעים אל הפילבוקס. פילבוקס הוא כינוי למבנה בטון ששימש עמדת שמירה. גם בשטח מענית אפשר למצוא כזה, כאן הוא מבנה מרובע משנות הארבעים. קיבוץ מענית הוקם באזור כרכור בשנות ה 30. במלחמת העצמאות הגבעה הוקפה בתעלות קשר, נבנו עמדות מבוצרות ובונקר, הוקם הפילבוקס והכוחות שלנו הצליחו להדוף את כוחות הצבא העיראקי (הידעתם שצבא עיראקי השתתף בקרבות?). האויב לא הצליח לעבור. ניתן לראות את החורים שיצרו הכדורים בקיר המזרחי של הפילבוקס. עם סיום המלחמה עברו לשטח הקיבוץ הנוכחי, ממש במקום בו אנו מטיילים. ממליצה לכם מאד לעלות במדרגות שבתוך הפילבוקס אל הגג. הנוף מראש המגדל נהדר ומשקיף על יישובי האזור. הפילבוקס ורקפת הם הסמלים של קיבוץ מענית.

הפילבוקס

הערה: סמוך לתל נרבתה נמצא בוסתן בגדדי. בוסתן פירות מקסים וגן משחקים יפה לצדו. הבוסתן שייך לקיבוץ מענית והכניסה אליו רק באישור הקיבוץ ולא מתאימה למטיילים עצמאיים.
אחרי הביקור בתל נרבתה נסיעה קצרה אל יער קסם של ממש – יער מענית.

הנוף הנהדר מהפילבוקס

יער מענית

יער מענית הנהדר

יער מענית מקסים ופחות מוכר למטיילים. היער מתכסה בעונה זו מרבדים מרבדים של כלניות ורקפות. ההליכה בתוך שביל נהדר ומוצל ולרגעים נדמה שמתהלכים בשביל פיות של ממש. מאד התלהבנו כאן. אי אפשר היה להפסיק לצלם. צביקה המדריך מראה לנו את אספרג הבר. שיח נמוך וקוצני המוציא ענף ירוק אל השמש. זהו האספרגוס המשמש למאכל. אפשר לטעום. תמצאו כאן גם עירית ושיחים יפים נוספים.
הנה סרטון קצר שהעלתי לאינסטגרם ונותן הצצה קטנה ליער.

ביער שפע פינות מוצלות והוא מתאים למטיילים ברגל, לרוכבי אופניים ואפילו למטיילים ברכב. אפשר לעשות כאן פיקניק ולטייל כמה שעות נעימות. האמת שקצת התלבטתי אם לשתף בכל היופי הזה או לשמור אותו לעצמי. 😃 סומכת עליכם שתטיילו בו באחריות ולא תקלקלו את המקום. ההגעה מכביש 9 וכביש 574. יש שלט כניסה ליער. היות ו WAZE לא נותן הוראות מדויקות, מצרפת לכם את הוראות ההגעה כפי שמסר לנו צביקה המדריך.

פרה ביער

הנחיות הגעה ליער הפיות מענית:
ב WAZE לרשום צומת מצר. בהגעה לכיכר של מצר, הבאים מצפון עושים פרסה צפונה. הבאים מדרום ממשיכים צפונה. אחרי קילומטר מהכיכר מגיעים לרמזור. ממשיכים צפונה ברמזור ואחרי 600 מטר פונים ימינה לשביל עפר. תראו שלט קטן – יער מענית. אחרי נסיעה של 300 מטר פונים שמאלה במנע בקר ואחרי 100 מטר נוספים פונים ימינה וחונים. הולכים ברגל בשביל הלבן כ 200 מטר עד פניה לסינגל והנה הגעתם ליער הפיות המקסים. נשמע מסובך? שווה את המאמץ.

שביל יער מענית

השביל של יער הפיות מגיע גם לפינת ירמי. כאן תמצאו פינת הנצחה יפה לזכרו של ירמיהו טנא ז"ל, בן הקיבוץ, תותחן שנפל במלחמת יום הכיפורים. בגן הפורח מדשאה ירוקה, חורש בוגר, פינות ישיבה ושבילי חצץ המובילים אל שתי פינות זיכרון. באחת מהן ניצב סלע בזלת בגובה מטר וחצי שהובא ממקום נפילתו של ירמי בגולן. בחזית הסלע תמונתו של ירמי ולוח שיש בו נחקקו קורות חייו ונסיבות נפילתו. למרגלות הסלע מונח קטע זחל של הטנק שנפגע, שהמשפחה קיבלה מיחידתו של ירמי. האנדרטה נחנכה ביום השנה לנפילתו של ירמי ז"ל. ההנצחה נמצאת דרומית לקיבוץ מענית.
אם תרצו לטייל עם צביקה אלה הפרטים – צביקה גולן
מורה דרך ומדריך טיולים מוסמך של משרד התיירות והחינוך.
דוא"ל Golan67@gmail.com טלפון -054-9099017

בלוגריות בפעולה – מתלהבות ומצלמות. צילמה- נעה כרמון

מסעדת אג'אויד – חוות אלבואדי

עכשיו כבר שעת צהרים, אנחנו רעבות ונוסעות למועצה האזורית השכנה זמר לארוחת צהריים במסעדת אג'אויד. המועצה זמר מאגדת 4 כפרים ערביים. המסעדה נמצאת בכפר המטופח ביר א-סיכה וממוקמת על גבעה עם נוף מקסים לשרון ולים. כאן תמצאו מתחם מטופח בו מסעדה וחוות סוסים. תחילה אנו מבקרות בחווה. הסוסים הגדלים כאן הם סוסים ערבים גזעיים זוכי פרסים. הסוסים יפי תואר. זו חוות סוסים טיפולית ואפשר לבקר, להתנסות בליטוף והאכלה, לרכב בחצר המגודרת בלווי מדריך. בחווה מועברים שיעורי רכיבה על סוסים ורכיבה טיפולית לילדים מגיל 3 בשיתוף עם קופות החולים.

המסעדה עצמה גדולה ואסתטית. יש לה חלק פנימי סגור ומרפסת גדולה לנוף עם פינות ישיבה. מאד נעים לשבת בחוץ מול הנוף היפה. במסעדת אג'אויד מתמחים בבישול בשרים בלב האדמה, בזרב.

מסעדת אג'אויד

אנחנו צופים בטקס העלאת הזרב מהבור וזה מעניין מאד. תחילה גורפים את החול שמכסה את הבור, חושפים את שוליו. מרימים את המכסה ובאמצעות מנוף קטן וגלגלת מעלים את המגשים הכבדים. הבשרים עטופים בנייר כסף ומתבשלים מספר שעות בתוך האדמה. בתוך האדמה מבשלים עוף, כבש, בקר, ירקות ואורז איכותי ומתובל. השיטה הייחודית נותנת לבשר טעם עשיר ומקורי. עוד במקום טאבון גדול שמשמש לאפיית מנות טאבון עם ירקות שורש, תפוחי אדמה ועוד.

חשיפת הבור
מעלים בשרים

הסלטים שהוגשו היו טעימים ורעננים. מנות הבשר גדולות, יפות וטעימות. הכנאפה הייתה מצוינת. במקום גם אפשרויות לצמחונים ומנות ללא גלוטן. המסעדה פתוחה בכל שעות היום מהבוקר ועד הערב. בבוקר מוגשות ארוחות בוקר עשירות. פתוח בשבת. לא כשר.

כתובת: ביר א-סיכה, זמר. טלפון: 053-6113101.

עוד בזמר בית מאפה אמל ללא גלוטן. מקום יחודי לאפיה ללא גלוטן. הפיתות שלהם הן שם דבר. בתור אימא לצליאקית אני מעריכה כל בית עסק שמתמחה בנישה הזו, מעשיר ומנגיש את הצע המוצרים ללא גלוטן.

זמר היא מועצה שכנה למועצה אזורית מנשה. המועצות השכנות עושות שיתופי פעולה יפים בתיירות. שיתופי פעולה אלה מחזקים את קשרי השכנות, החברות והכלכלה של תושבי האזור.

זאביק גוטליב – חרש אמן ברזל

על בטן מלאה אנו נוסעים למרכז אומן ליד קיבוץ מענית לפגוש את זאביק גוטליב בנפחייה שלו.
זאביק גוטליב הוא חרש ברזל, אמן מוערך ועטור פרסים שנמצא בתחום כבר 29 שנים. הוא מציג בכנסים, משתתף בתחרויות בעולם ובשנת 2009 זכה במקום הראשון בביאנלה לפיסול מברזל. בנפחייה המשוכללת שלו אנו מקבלות הדגמה של שיטות העבודה, שומעות על המקום ועל הסדנאות הנערכות בו ורואות איך בתוך דקות מוט מתכת סתמי הופך לראש סוס מעוטר או רקדנית שעושה שפגט. מרשים!

הסדנה של זאביק גוטליב

זאביק מספר ומדגים לנו את שיטת "חופי" בה הוא עובד. אורי חופי ממציא השיטה היה מורו של זאביק. שיטת חופי היא שיטת עבודה בפטיש מעודן בטכניקה שמתאימה ארגונומית לגוף ומנצלת את משקל הפטיש ולא שרירים וכוח. כך השיטה יכולה להתאים גם לנשים וילדים בעלי משקל קטן. את השיטה זאביק מלמד בסדנאות שהוא עורך במקום. כיום יש לו 45 תלמידים שעובדים בפרויקטים שונים מגיל 15 ועד 80. הם עובדים בשיטה מסורתית ומשתמשים בתנור פחם שיכול להגיע ל 1300 מעלות, מבערים ותנורי גז. זאביק יוצר עבודות ברזל יפיפיות שמוצגות בגלריה שלו ומוצעות למכירה.

זאביק גוטליב בהדגמה

מטיילים ומבקרים באזור יכולים לתאם הדגמה או להיכנס ולבקר בגלריה. הגלריה פתוחה בכל יום למעט שבת. בנוסף זאביק מארגן במקום סדנאות חד פעמיות הכוללת אוכל ויין לעד עשרים אנשים. אם התאהבתם בעבודות ותרצו להזמין משהו אישי, זאביק מקבל הזמנות לפיסול ביתי או סביבתי.
מחירים: 3200 שקל לסדנא לימודית של 8 מפגשים
850 שקל לסדנא חד פעמית בת 4.5-5 שעות

הביקור בגלריה ללא תשלום. הנפחייה של זאביק נמצאת בתוך חצר גדולה במרכז אומן במועצה האזורית מנשה. בחצר מוצגות עבודותיו היפות חלקן חדשות וחלקן מפריטים ישנים שאסף.

עבודות בגלריה
גלריה זאביק גוטליב

יקב שטיינמץ

אנחנו ממשיכים לסדנת טעימות של יקב שטיינמץ בחצר של הנפחייה. עוד שיתוף פעולה יפה במועצה.

יקב שטיינמץ הוא יקב בוטיק מגן השומרון, ישוב במועצה. אב המשפחה חלם שיום אחד יהיה לו יקב פרטי. חלם והגשים ובשנת 2013 הקים את יקב שטיינמץ, יקב בוטיק משפחתי. את ההדגמה, הטעימות והסיפור מעביר לנו עמרי שטיינמץ הבן. המשפחה עושה את כל תהליך יצור היין בעצמה. בוצרים ענבים, מתסיסים, דוגמים, בוקקים ומוכרים. לפני הבקבוק מוציאים דגימה מכל חבית עץ/ נירוסטה ומחליטים אם לבקבק כיין זני או כבלנד- תערובת של זני ענבים. הם נעזרים בייננים וטועמים מומחים שמצטרפים להחלטה והכל נבחר לפי טעימה ממוקדת. אם היין לא מספיק טוב הוא לא יגיע לבקבוק.

עמרי מיקב שטיינמץ מספר ומוזג יין. צילם – צביקה גולן

בשנת 2013 התחילו עם יינות אדומים. אחרי יינות אדומים התחילו לייצר רוזה. אנחנו טועמות יין רוזה ויין אדום. טעמנו את היין הנקרא נחל דליה 2017, אדום יבש סירה ומורבדרה. היקב מייצר גם שמן זית איכותי. אפשר לבקר ביקב בגן השומרון ולקנות במקום או בחנות האונליין. היקב עושה גם אירועים וטעימות לקהל הרחב.

עמרי מספר לנו על שיתוף פעולה יפה של היקב עם כפר הנוער מאיר שפיה. תלמידים מהכפר עושים בגרות במגמת כרם יקב. הלימודים במגמה בשיתוף 3 יקבים שיוצרים את היקב החברתי. כל אחד מהם עוזר ותורם לתלמידים בהכשרה. התלמידים תורמים בהכנת היין והיקבים חונכים את ילדי הכפר ומכשירים אותם. שיתוף פעולה חברתי חינוכי שכולם יוצאים מורווחים בו. זו דוגמה נוספת לתמה ולמוטו שתיירות מנשה מקדמת. שיתופי פעולה בין עסקים באזור, תיירות חברתית וסלאו טוריזם תוך מתן פתרונות והתמודדות עם בעיות מקומיות של תשתיות, שילוט, הסבת שטחים חקלאיים ועוד.

טעימות יקב. צילם – צביקה גולן

סדנת הטעימות של יקב שטיינמץ הייתה נעימה וקלילה. היין המשובח לווה בגבינות טובות וירקות. היה זה סיום מצוין ליום גדוש ומרתק. נהנינו מאד ויצאנו לדרך מעט מבושמות, שמחות וטובות לב.

לחיים

תודה על האירוח למועצה אזורית מנשה ולמירב טלמור קאשי מחלומות ומסעות. גם אתם יכולים לתפור לעצמכם יום כזה ולגלות מקומות יפים במנשה.

עוד רעיונות לטיול במועצה אזורית מנשה.

עד הטיול הבא

איריס

6 Comments

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s