פריחה בירושלים ומסלול הגבעות הדרומיות במודיעין

אתרי פריחה ותצפית באזור ירושלים – מסלול טיול ליום האהבה

אנחנו לא זוג של שוקולדים ולבבות. מעדיפים לחגוג בטיול זוגי בטבע. במקרה שלנו גם טבע עירוני הולך. כך יצא שעם תום הסגר השלישי בואכה יום האהבה, פינינו לנו יום ויצאנו לכוון ירושלים לנשום אוויר הרים ולשטוף את העיניים בפריחה הנהדרת של חודש פברואר. פרחי החורף אהובים עלינו ובכל שנה אנו יוצאים כמו רבים אחרים בעקבות הרקפות, הכלניות, התורמוסים והשקדיות. הופתענו שניתן למצוא אותם גם בעיר. מזמינה אתכם להצטרף אלי ליום טיול נחמד בירושלים והסביבה בעקבות פריחת החורף. גם תצפית מרהיבה תהיה. טיילנו בזוג אבל בהחלט מתאים גם למשפחה.

פרחים של פברואר

עמק הצבאים

צבאים חופשיים בגן עירוני בירושלים. אגדה אורבנית או אמת לאמיתה?

עמק הצבאים הוא אתר טבע עירוני גדול בעיבורה של ירושלים, בין שכונות מגורים למפלצת הולילנד. בעמק חיים היום 58 צבאים (לפי ספירה אחרונה) בתנאים קרובים ככל האפשר לחיים בטבע. במקום מתקיימת מערכת אקולוגית עצמאית, כמעט ללא התערבות אדם. מדובר בעמק ששימש בעבר את קיבוצי האזור לחקלאות, והיו בו מטעי פרי. בעמק התקיים עדר צבאים שחי שנים רבות לצד בעלי חיים אחרים: ציפורים, חרקים וצמחים. בשנות השמונים של המאה הקודמת התחילו בפיתוח עירוני מואץ באזור. נסלל כביש דרך בגין, העמק יועד לבניה, הצבאים נכלאו בשטח קטן בין כבישים לבניינים ונדמה היה כי סופם קרוב. מאבק ציבורי של תושבי העיר הצליח לעצור את תוכניות הבניה, ולאחר מאבק משפטי אושרה תוכנית להקמת פארק טבע עירוני. הפארק נחנך בשנת 2015.

פרויקט הולילנד – מבט מאגמון בעמק הצבאים
בוסתן ושקדיות – עמק הצבאים
מחזירים כלניות לטבע – פרויקט שתילה

קשה לראות את הצבאים. כדי להגן עליהם ועל סביבת המחיה הצבאים מופרדים מהמבקרים. אזור המחיה שלהם תחום בסרטים/ חבלים ואין מעבר ומגע. את הצבאים ניתן לראות למרחוק ואם תרצו לצלם מומלץ שתצטיידו בעדשה עם זום גדול. העדיפו את שעות הבוקר. הצבאים נוטים להסתתר בצל בשעות החמות של היום. כך קרה שראינו אותם לזמן קצר בלבד עם בואנו לגן, וכשעזבנו אחרי שעתיים הם כבר הסתתרו ולא ניתן היה לראותם. בכל זאת הצלחנו לצלם תמונה אחת לא רעה.

יש צבאים בעמק

התמונות היפות הבאות מוכיחות שהצבאים הם לא אגדה

הגן הזה שווה ביקור גם ללא הצבאים. בעונה הזו פורחות השקדיות והן מקסימות ממש. טיילנו שעה ארוכה בין עצי השקדיות וגם צילמנו והצטלמנו. איך אפשר שלא. שלא כמו במטעים, כאן לא מצפים לתנובת פרי ואפשר להצטלם ליד השקדיות בלי לפגוע בתהליכי הפריחה והאבקה.

שקדיות בורוד

אי אפשר לשבוע – שקדיות בעמק הצבאים
שקדיה יפה

בגן נעשות פעולות שיחזור והצלה של עצי פרי נוספים שנפגעו במהלך השנים. יש בו אגמון עם בעלי כנף, פרחים, פינות חמד מוצלות ושביל ארוך סובב גן בו אפשר לטייל שעה ארוכה. ראינו המון כלניות, רקפות ופרחי חורף נוספים. במדשאה הגדולה עסקו עובדי האתר בתהליך החזרת כלניות לטבע, כדי לנסות ולשקם את הפריחה הטבעית במקום. בגן מספר מדשאות גדולות ואזורים שמיועדים לפיקניק. אנחנו בקרנו ביום שישי בבוקר ובעמק היו משפחות רבות שניצלו את מזג האוויר היפה וישבו לפיקניק בטבע. אסור להבעיר אש אבל ישנן פינות ישיבה נעימות ומטופחות, ספסלים ושולחנות. מאד נחמד ולא עמוס.

האתר פתוח למבקרים מדי יום כולל סופי שבוע וחגים. בעונה זו פתוח מ 6.30 – 17. הכניסה ללא תשלום.

הגעה- ב WAZE עמק הצבאים, ירושלים. ישנה תחבורה ציבורית לצומת פת.

גבעת התורמוסים מצפתל

גבעת התורמוסים מצפתל

אחד מפרחי החורף המרשימים והאהובים עלי ביותר הם התורמוסים. הפרח הגדול, הזקוף בצבעי הכחול -סגול הוא משהו שאי אפשר להתעלם ממנו. בדרך כלל אפשר למצוא אותו בשטחים הרריים פתוחים לכן רבה היתה הפתעתי למצוא גבעה מרשימה של תורמוסים באמצע העיר. לגבעה קוראים מצפתל. זהו אתר טבע עירוני בשכונת תלפיות מזרח בירושלים, בסמוך לטיילת ארמון הנציב. במקום ספסלים, שבילים ועמדות תצפית נהדרות לעבר הר הבית, הר הזיתים, גדר ההפרדה והרי יהודה.

תצפית לעיר העתיקה
מבט מהגבעה

בעונה זו הגבעה מכוסה כולה בתורמוסים ונראית כפלא אחד גדול. ביום שישי בצהריים היתה עמוסה במטיילים. המראה נהדר ואני לגמרי שותפה להנאה ולהתלהבות אך לצערי מטיילים לא זהירים רומסים את התורמוסים למטרות צילום ולא תמיד נצמדים לשבילים. לפי תוכנית בינוי עירונית עתידה לקום כאן תחנת משטרה. בימים אלה פועלים תושבים למניעת הקמת התחנה והרס אתר הטבע היפה הזה. תוכלו להצטרף לעצומה נגד הריסת מצפתל בקישור הזה. התורמוסים כל כך יפים שעשיתי להם בוק.

תורמוסים בכחול סגול
הגבעה
מקרוב
מרבדים בסגול

אם תחצו בזהירות את הכביש תוכלו לבקר בפארק פסל הסובלנות ששוכן ממול הגבעה.

הפסל נתרם על ידי איש העסקים הפולני אלכסנדר גודזובאטי במטרה לקדם את השלום והסובלנות בסכסוך הישראלי-פלסטיני. הפסל הפולני תכנן פסל ברונזה מרשים בגובה 17 מטר, שצורתו שני חצאי עמוד שבור שבמרכזם עולה וצומח עץ זית. ענפי העץ ועליו המוזהבים נראים כמנסים לאחות את השבר לקרב את שני החצאים. הפסל הוכן בפולין והורכב בארץ בפיקוח הפסלעל ידי אנשי מקצוע בפיקוחו הפסל. סביב הפסל הוקם "גן הסובלנות", ומוצב בו "קיר הסובלנות" עליו חקוקים שמות עמים, ערים וגופים שהביעו הזדהות עם רעיון הסובלנות. הפסל נחנך בשנת 2008 במעמד נשיא פולין לשעבר, לך ואלנסה. (תקציר מויקיפדיה)

הגעה למצפתל – ב WAZE – אבשלום חביב 108 ירושלים.

את פרחי התורמוס אפשר למצוא גם בתל שוכה בעמק האלה, בנחל תבור, בצפון הגולן, וליד גדרה בתל קטרה.

את הטיפ על גבעת התורמוסים בירושלים קיבלתי מחברתי דנה בעלת הבלוג העולם על כף ידנה שמכירה היטב את ירושלים וכותבת עליה רבות.

מסלול הגבעות הדרומיות – מצפה נתן

לא קלה דרכנו… מסלול הגבעות הדרומיות למצפה נתן.

מסלול לנוף – הגבעות הדרומיות

למצפה נתן הגענו בעקבות תמונה יפה שראיתי באינסטגרם. לפעמים תמונה יפה מספיקה כדי לעורר סקרנות למקום. כאן תמצאו נדנדת עץ גדולה הצופה אל נוף שדות מרהיב של עמק איילון. ראיתי את התמונה וחשבתי שיפה יהיה לסיים יום טיול זוגי מול הנוף הזה. אממה… לא הכנתי מספיק שעורי בית ולא בדקתי במה כרוכה ההגעה למצפה. מודה.

מול הנוף – נדנדה

אנחו יוצאים מירושלים ומכוונים את הנווט למצפה נתן והוא מביא אותנו אל כיכר השוטר במודיעין. זוהי כיכר בפאתי העיר הדרומיים. כאן משאירים את הרכב ופה מתחיל שביל הגבעות הדרומיות. מסלול טיול פחות מוכר שמוביל אל מצפה נתן. מהחניה בכיכר השוטר ועד לתצפית עובר שביל באורך 1.7 ק"מ לערך. השביל עובר בגבעות בין עצי שקד, רקפות וכלניות. התוואי לא קשה וההליכה מאד נעימה. המקום לא צפוף והפרות שראינו בדרך הזכירו לי את שוויץ או אוסטריה. אפשר לעצור בנקודות מסויימות בדרך ולעשות פיקניק תחת העצים הגדולים. המסלול משלב גם בורות ובארות עתיקים ואת חורבת בארית וחורבת חדית. אנחנו לא נצמדנו למסלול המלא אלא פנינו בהצטלבות הדרכים הראשונה שמאלה לכוון מצפה נתן והנדנדה. נעזרנו בגוגל מפס.

מסלול הגבעות הדרומיות
פרות בדרך
שקדיות ופרחי חורף

מצפה נתן הוקם לזכרו של סרן נתן כהן ז"ל, בן העיר מודיעין שנפל במבצע צוק איתן ב 2014. שביל קצר מוביל משלט זכרון אל נדנדת עץ הצופה אל עמק איילון היפה. במקום גם מספר ספסלים. המקום מטופח ויפה. האשליה הרומנטית של לשבת על הנדנדה מול הנוף התפוגגה מהר מאד מול בני נוער שנצמדו למקום ולא ויתרו על הנדנדה. אז רק צילמנו ונהננו מהנוף.

מסלול הגבעות לקח לנו שעתיים לערך בקצב איטי, הלוך חזור. זה מסלול יפה והתצפית בסופו היא שוס! הרגשנו לרגע על גג העולם, בעיקר שהיינו אחרי סגר של חודש ימים. לדעתי יש לתת לו את הכבוד הראוי וכדי ליהנות באמת, לא לצרף אותו לאתרים אחרים. ודאי שלא אחרי חצי יום טיול בירושלים שכבר עייפים. אנחנו הגענו בציפיה להליכה קצרה וקלילה מהרכב לתצפית וסיימנו במסלול שלקח שעתיים. היה שווה רק שלא התאים באותו היום. קחו זאת בחשבון.

חלון לנוף – מצפה נתן
נדנדה לנוף – מצפה נתן
 • יש לציין שבעלי רכב 4 4X יכולים להגיע קרוב יותר לתצפית.
 • הגעה – ב WAZE מצפה נתן.

מה אפשר עוד? אתרי פריחה נוספים בהרי ירושלים ועמק האלה

תל שוכה – בתל שוכה שבעמק האלה, בקרבת בית שמש טיילנו מספר פעמים בשנים קודמות. מדובר בתל בגבה 340 מ' לערך, בו היתה התיישבות קדומה הנזכרת במקרא. בחודש פברואר מרץ הגבעה מתמלאת בתורמוסים בפריחה יפיפיה. חניה לצד הדרך. מתאים לכל המשפחה ואפשר לשלב עם מסלול הגבעות שהזכרתי קודם.

תל שוכה
תל שוכה
צהרון מצוי בתל שוכה

מסלול בורות ובארות– מסלול יפה בשטח של פארק בריטניה. המסלול משלב טיפוס בין בורות ובארות עתיקים להליכה בנוף פתוח של בוסתנים. בחודש פברואר השקדיות פורחות והמסלול יפה ומומלץ במיוחד. נקודת המוצא למסלול הוא חניון בור המים. המסלול באורך 3.5 ק"מ ומשכו 2-3 שעות תלוי בקצב ההליכה ומספר העצירות שתעשו.

שקדיה בפארק בריטניה
אני במסלול הבורות
המוני רקפות במסלול הבורות

סטף – גם באיזור הסטף שיש בו שפע מסלולים פורחות שקדיות יפות בעונה הזו. על מסלולים בסטף אפשר לקרוא בפוסטים המצוינים של מיכל מהבלוג צאו לדרך.

שקדיות ניתן לראות גם בשולי פארק קנדה, ליד מנזר לטרון, באזור שער הגיא וביער קדושים. תמצאו שם גם הרבה פרחים אחרים.

שביל סובב עין כרם – שביל מעגלי באורך 8 ק"מ שיוצא וחוזר אל מעין מרים בעין כרם. בעונה זו של השנה תוכלו לראות בו הרבה עצי שקד. לפני או אחרי המסלול אפשר כמובן לבקר בעין כרם המקסימה.

על מסלולים קלים נוספים באזור ירושלים תוכלו לקרוא כאן.

יש לכם המלצה לאתר נוסף באזור בו ניתן לראות פריחה יפה? אשמח אם תספרו לי בתגובות.

מוזמנים לעקוב אחרי גם באינסטגרם, בפייסבוק ולהירשם לרשימת התפוצה של הבלוג, כדי לקבל השראה לעוד טיולים בארץ ובעולם.

עד הטיול הבא…

איריס

8 תגובות

 1. פוסט מקסים איריס! תודה רבה על הפרגון 🙂
  לא הכרתי את מצפה נתן, שומרת לי בתקווה לבקר שם בקרוב. תודה על הטיפים החשובים!

  אהבתי

  1. תודה רבה מיכל. גם לי יש השלמות. תודה מיכל. קראתי את הפוסטים שלך על הסטף והם מחכים לי. הייתי במקום ממש מזמן ומתבקש לבדוק שוב את האזור. תודה 😊

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s