ברלין מתחת לאפס- טיול כריסטמס

טיול כריסמס בברלין המושלגת

סנטה.jpg
אני וסנטה בברלין המושלגת

בסוף נובמבר, ממש עוד מעט, יפתחו שווקי כריסטמס ביעדים רבים באירופה ובעולם. זו עונה חגיגית במיוחד למטיילים. לכבוד עונת הנסיעות הקרבה, חידשתי את פוסט ברלין שלי ועדכנתי את המידע.

יצאנו לחופשה קצרה בת 4 ימים ולילות בברלין של לפני החגים. מצאנו עיר קפואה, לבנה, מקושטת ויפה.
בכל הימים ששהינו בעיר לא הצליח מד הטמפרטורה לחצות את קו האפס. ביום חווינו 3- מעלות שהרגישו כמו 7- ובלילה מספר דו ספרתי, מהצד השלילי כמובן.
אומרים שזקני ברלין לא זוכרים קור כזה בדצמבר, כבר יותר מ 100 שנה. טוב, לא נתווכח. לנו זו פעם ראשונה בעיר וקצת שלג (או הרבה) לא יעצור אותנו. יצאנו לתור את העיר הקפואה ולמרות מורכבות הביקור בעיר, הצלחנו להנות עד מאד.

נחתנו בבוקר יום שני בשדה התעופה שונפלד. השדה קפוא. הררי שלג קוברים מכוניות במגרשי החניה. למרות השלג הכבד הצלחנו להגיע ללא עיכובים או תקלות. יעילות גרמנית בשילוב טיסת ישראייר מוצלחת (מטוס חדש לגמרי), הובילו אותנו לברלין בזמן המובטח.

133287.jpg
השדה המושלג

לברלין תוכלו להגיע גם בטיסות ישירות של אל על, איזיג'ט וראיינאיר שטסות לשדות שונפלד וטגל. אם תקדימו להזמין, תוכלו למצוא טיסות זולות מאד. לפני שנה בקרנו בשנית בברלין עם ילדינו. הפעם טסנו עם איזיג'ט והיה מוצלח מאד. 

ראיתם פעם שדה תעופה מושלג?  בבקשה- מחזה מעט סוריאליסטי.

שלג בשדה
שלג כבד ירד על ברלין

מלון

הזמנו חבילת נופש שכללה טיסה+ מלון+ העברות. האוטובוס חיכה בקרבת מקום ותוך חצי שעה אנחנו במלון.
בחרנו במלון שאטו. המלון מרשת מרקור, ממוקם מצויין בקרבה רבה לשדרת קודאם. 100 מ' מתחנת אוטובוס מרובת קווים. 5 דק' הליכה (איטית בשלג) לתחנת U באן. שדרה מקושטת ואוירה חגיגית בפתח המלון.

החדר נוח ומחומם היטב. אמצעי הצללה מצויינים. ארוחת בוקר מגוונת ומותאמת לחך הישראלי. אינטרנט חינם. סופרמרקט נהדר מתחת למלון. מה צריך יותר ?
האמת שאפילו לא היו הרבה ישראלים. היינו כ 10 זוגות בכל זמן נתון. היה שקט ותרבותי להפליא. מי שמפחד מאווירת "שכונה" בלובי, יתבדה מהר מאד. אולי מהסיבה שאין ממש לובי. 😃. יש משהו סימלי מרוהט בסגנון צרפתי. אנחנו נהננו ואני מקווה שהוא שומר על רמתו.

החדר במלון שאטו.jpg
מלון שאטו

בביקור שני בעיר לפני שנה התארחנו במלון קראון פלזה סיטי סנטר קודאם. מלון נהדר ונוח עם ארוחת בוקר נפלאה וממוקם לדעתי אפילו יותר טוב.

התניידות – 🚉🚋

קנינו את כרטיס Berlin WelcomeCard ל 72 שעות לאזורים AB.
לדעתי הכרטיס יעיל וכדאי. בנוסף לנסיעה בתחבורה ציבורית, הכרטיס מקנה הנחות במוזאונים, אטרקציות תיירות, מסעדות, טיולים ועוד. באם מתלווה למחזיק הכרטיס ילד עד גיל 14, הילד יסע חינם. לא היינו צריכים להתעסק בכל פעם עם קניית כרטיסים ונסענו בלי חשבון מתי שרק רצינו, אפילו תחנה אחת. כבר היה שווה. את הכרטיס קנינו במלון בו שהינו אבל ניתן להזמין מראש באתר האינטרנט שצרפתי.

מה ראינו בארבעה ימים ? 🎅 

ברלין היום הראשון

היום הראשון בעיר אנחנו מטיילים בסביבה הקרובה למלון. שד' קודאם, כנסיית הזכרון עם שוק חג המולד היפה שלידה, רחוב Tauentzienstr שהופך בהמשך לרחוב קודאם ובו נמצא אירופה סנטר.
ממשיכים ברגל עד הכל בו המפורסם ה ka de we. סופגים את האוירה החגיגית של חג המולד. הרחובות מקושטים ומוארים. החנויות מקושטות גם הן וחגיגיות במיוחד. המחירים בקודאם גבוהים. הרחוב הזה דומה לשאנז אליזה של פריז. רובו חנויות מעצבים והמחירים בהתאם.

קודאם מושלג.jpg
שדרות קודאם מושלגות

לא קל להתנהל בשלג. הביגוד מסרבל ויש לשים לב לא להחליק. מפלסות קטנות משתדלות לפנות חלק מהשלג בצירים הראשיים וגם בעלי חנויות משתדלים להכין דרכי גישה, אבל קר מאד מאד ולא ניתן לטייל זמן רב בחוץ. היו לנו הרבה הפסקות קפה והפסקות להפשרה בחנויות.

מכונית קבורה בשלג.jpg
מבעד לחלוני

מבקרים בשוק חג המולד ובכנסיית הזכרון שגם היא התלבשה בגלל הקור. בכנסיה היו שיפוצים שהסתיימו בינתיים וכיום היא מתהדרת בלבוש חדש.

כנסיית הזכרון במעיל.jpg
כנסיית הזכרון מאחור לבושה במעיל חורף

השוק שליד כנסיית הזכרון מוצלח במיוחד. בשוק הזה היה לפני שלוש שנים פגוע בדריסה עם משאית בו נהרגה גם הישראלית דליה אלקיים ז"ל.

השוק ליד כנסיית הזכרון.JPG
השוק ליד כנסיית הזכרון

בשוק טועמים מיני ממתקים ונקניקיות חמות ארוכות וטעימות במיוחד.

עוד מהשוק.jpg
חג המולד בברלין

מבקרים בכל בו ka de we . הכלבו מקושט בצורה אלגנטית ויפה. המחירים -רק להסתכל. אנחנו חוקרים את מחלקת המזון המעוצבת והיפה, אבל התורים הארוכים הבריחו אותנו למסעדה בקרבת המלון.

אני בברלין.jpg
אני בברלין

לרשת maredo מספר סניפים בברלין. תמצאו בה בעקר סטיקים טובים במחירים סבירים. ארוחה עסקית עד לשעה 1700 כדאית ביותר.

בערב, כשאנו חוזרים האורות נדלקים והרחוב לובש חג.

קודאם בלילה.jpg
קודאם בלילה

את הדרך חזרה אנחנו עושים בנסיעה בתחתית. אמנם רק תחנה אחת אבל בקור גם זה עוזר.

ברלין היום השני

כל חמשת הזוגות שהגיעו אתנו למלון, יוצאים לסיור פנורמי מודרך באוטובוס. זהו טיול מודרך שהוצע לנו בזמן ההעברה למלון. חילקו לנו פליירים והמליצו בחום על הסיור הנהדר בו נזכה לראות את כל ברלין ב 5 שעות. מהאוטובוס כמובן. בלי להכנס לשום מקום.
כולם השתכנעו, חוץ מאתנו. לנו חיכה סיור מתואם מראש ברייכסטג ועל סיור כזה לא מוותרים.

הרייכסטאג המושלג.jpg
הרייכסטג המושלג

הסיור בן 90 דקות, באנגלית. מומלץ ומעניין. המדריכה שהיא דוקטורנטית לממשל ופוליטיקה סיפרה לנו בצורה מעניינת על ההסטוריה של הבניין וגלגוליו השונים.
סיירה אתנו בין האגפים השונים. הציגה חלק מעבודות האמנות שראינו בדרך (ויש רבות) ולוותה אותנו גם לאולם המליאה.
אח"כ עלינו לסייר באופן עצמאי בכיפה המרשימה. אני חושבת שזה היה אחד הסיורים המעניינים בהם הייתי ואחת החוויות החזקות בברלין. יש להרשם מראש באתר הזה. ישנם שני סוגים של ביקורים: סיור מודרך בבנין הכולל ביקור בכיפה וביקור בכיפה בלבד. בביקור השני שלנו עם הילדים בברלין לפני שנה סיירנו בכיפה ללא הדרכה. אני חושבת שהאופציה הראשונה טובה יותר. בכניסה לבנין בדיקה בטחונית קפדנית ויש להציג דרכונים.

IMG_3316.JPG
הכיפה מבפנים

ברייכסטג מציגים אומנים ממגוון ארצות. אני מעלה 2 עבודות שראינו שם.
האחת – קוביות שמציינות את שמותיהם של כל חברי הבונדסטג שנבחרו בצורה דמוקרטית. שימו לב לקוביה השחורה.
כל חברי הפרלמנט בתקופת הנאצים (1933 – 1945) אינם מוזכרים ומצויינים כקוביה שחורה. בכלל, ניכר כי הגרמנים מאד מתביישים בתקופה האפלה הזו בהסטוריה שלהם ועושים כל מאמץ להוקיע אותה.

קוביה שחורה.jpg
קוביה שחורה

העבודה השניה – עמוד שנראה כעמוד כריזה אלקטרונית. העמוד עולה לגובה רב. עליו כתובים עשרות נאומים חשובים שנישאו בבית. המדריכה ספרה כי "סיבוב" כזה של נאומים לוקח 20 ימים. כל 21 ימים חוזרים להתחלה.

עמוד הכריזה.jpg
עמוד הכריזה

בברלין יש גנים ?- כנראה שכן, אבל אנחנו לא ראינו אותם. את דרכנו לרייכסטג אנחנו עושים בקו 100 המפורסם.
קו 100 עושה דרכו מתחנת zoo אל אלכסנדר פלאץ ועובר בדרך בפארק טיגרטן – הריאה הירוקה של ברלין.

טיגרטן בלבן תצפית מהרייכסטג.jpg
טיגרטן בלבן תצפית מהרייכסטג

אבל אצלנו הריאה הזו לבנה לגמרי. ממש ערבת שלג גדולה וקפואה.
גם עמוד הנצחון לבוש כסות חורף. את המבנים קשה לזהות וחלק גדול מהפסלים מכוסה שלג.
העצים כמובן ערומים לחלוטין. יש קסם למקום גם בשלג, אבל אני יותר מסקרנית לגלות איך הוא נראה באביב.

טיגרטן בשלג.jpg
טיגרטן בשלג

אחרי הביקור ברייכסטג אנחנו ממשיכים ברגל לשער ברנדנבורג ולאנדרטת השואה הסמוכה אליו.

שער ברנדנבורג..jpg
שער ברנדנבורג

את האנדרטה קשה לראות היות והקוביות שלה מכוסות בשלג. אבל המראה מרשים ומצמרר גם כך. אי אפשר להשאר אדיש במקום הזה. האנדרטה תוכננה על ידי האדריכל פיטר אייזנמן. היא  מורכבת מ-2,711 גושי בטון  בגדלים וגבהים שונים המוצבים במרחקים שווים אלה מאלה ודומים למצבות. מתחת לאנדרטה, במבנה תת-קרקעי, ישנו מוזיאון בו מתקיימת תערוכה בנושא השואה.

אנדרטה בשלג.jpg
אנדרטת הזכרון לשואה

אנדרטת השואה שנויה במחלוקת בקרב הקהילה היהודית בברלין. קוביות הבטון מכוסות בחומר ייחודי המונע גרפיטי. חומר ייחודי זה מיוצר ע"י חברה גרמנית, שבעבר תמכה בנאצים, ואף רכשה את שיניי הזהב שנעקרו מהיהודים. למרות המחלוקות סביב האנדרטה היא מאד עוצמתית ולא ניתן להשאר אדישים אליה.

כך היא נראית ללא הקרח. תמונה מהביקור שלנו בסתיו הקודם. הפעם לא ניתן היה להתקרב בגלל ביקור של הנשיא ארדואן בברלין שסגר ושיתק את העיר.

IMG_3296.JPG
מבט לאנדרטת השואה

אנחנו חוזרים לקו 100 ונוסעים עמו בשדרות אונטר דן לינדן. שדרה מרכזית וגדולה בברלין.  יורדים בכיכר בבל Bebelplatz ומחפשים את האנדרטה של מיכה אולמן. הספריה.

אולמן.jpg
הספריה מכוסה בשלג

רצפת הזכוכית השקופה מכוסה ברובה שכבת שלג, אבל את הלוח של האנדרטה עליו חקוקות מילותיו של היינה, שכתב כבר ב 1820 "במקום בו שורפים ספרים ישרפו בסוף גם בני אדם" מישהו טרח לנקות.

היינה.jpg
השלט מכתביו של היינה

כיכר בבל היא ככר יפה. בצדה האחד קתדרלת סאנקט הדוויגס בה אנו מציצים הצצה חטופה ובצדה האחר המבנה המרשים והגדול של אוניברסיטת הומבולדט.

אונוברסיטה.jpg
אוניברסיטה הומבולדט

באוירה טעונה משהו אנחנו ממשיכים לככר ג'נדרמרקט. בככר זו מתקיים שוק חג מולד גדול. הכניסה עולה 1 יורו. חלק מהביתנים מקורים ומחוממים ואנחנו מצליחים להשתחרר מאוירת הנכאים והקור שאפף אותנו, שותים יין חם, אוכלים פרעצל וגם נקניקיה ומפשירים.

את היום השני סיימנו באלכסנדר פלאץ שהפך כולו לשוק חג מולד אחד גדול. ערב רב של דוכני שוק ולונה פארק קטן עם גלגל ענק. לא יודעת מי מסתובב בו בקור הזה אך הוא נראה פעיל.

גלגל ענק.jpg
גלגל ענק אלכסנדר פלאץ

עלינו גם לתצפית ממגדל הטלויזיה. עליה של 206 מ' ב 30 שניות.
הראות לא היתה מדהימה והתמונות לא כל כך מוצלחות, אבל זו חוויה נחמדה. יתרון קטן של החורף – אין תורים בכלל. בקיץ התור לעלייה עשוי ארוך מאד.

IMG_3425
מגדל הטלויזיה

אחרי העלייה למגדל נגשנו לבדוק את "המכה" של הקנייניות – קניון alexa הגדול.
קניון עצום. ערב רב של חנויות מכל המינים והסוגים. את מעט הקניות שעשינו, עשינו שם. כיום יש כמובן גם את החנות הגדולה והמפורסמת של פריימרק. חנות פריימרק נוספת תמצאו באזור קודאם לא רחוק מכנסיית הזכרון.

ברלין היום השלישי

אם אתמול היה קר, אז היום קר יותר. Mad Shocked Very Happy

את דרכנו לתחנת התחתית אנחנו עושים כשפתיתי שלג רכים נופלים עלינו. השלג לא מפריע. גשם מציק יותר.
אנחנו נוסעים לצד המזרחי לבקר ב East Side Gallery. קטע מחומת ברלין באורך 1.3 ק"מ שהשתמר. עליו עבודות גרפיטי של אומנים ממדינות רבות. בין העבודות גם של אמנית ישראלית ורדה כרמלי.

איסט סייד.jpg
EAST SIDE GALLERY

לא הלכנו לאורך כל החומה. לא שרדנו את הקור. התרשמנו מחלקה בלבד. לצד החומה עובר נהר השפרה. הנהר קפוא וסירות הטיולים אינן שטות.

נהר השפרה קפוא.jpg
נהר השפרה קפוא

האמת, היינו המשוגעים היחידים שהגיעו לשם באותו בוקר. אנחנו וזוג נוסף.

עוד מהחומה.jpg
עוד קטע מהחומה

והנה תמונה מהביקור השני שלנו בעיר בסוכות לפני שנה. סתיו חביב ונעים וגם ציורים חדשים על החומה.

IMG_3446.JPG
זה אולי המפורסם ביותר

ראינו קטעי חומה נוספים במזרח העיר. קרוב לאזור צ'ק פוינט צארלי. על החומה וחשיבותה בהסטוריה הגרמנית תוכלו לקרוא יותר בכתבה הזו.

ניתן לבקר גם באתר ההנצחה ומוזיאון החומה. פרטים בקישור הזה

אחרי הביקור בגלריה הפתוחה אנו נוסעים למוזאון היהודי. המוזיאון שתוכנן על ידי דניאל ליבסקינד הוא מבנה בטון משונן ויחודי. המבנה בעל מסדרונות ארוכים וצרים רצופי פניות חדות. תכנון אדריכלי מיוחד מאד.

המסדרון
אחד המסדרונות

המוזיאון תוכנן כך על מנת לעורר את תחושת האבדן והניתוק. (מתוך דף המידע). תחושה זו בהחלט מורגשת, בעקר בחלקו התחתון של המבנה שעוסק בשואה. גם גן הגלות המיוחד מעביר היטב את תלישותם של יהודי אירופה.

גן הגלות.jpg
גן הגלות

תצוגת הקבע בקומות העליונות מספרת את סיפורם של היהודים בגרמניה, את השתלבותם בחיי הקהילה ומנהגיהם לאורך השנים. כאן החללים גדולים ומוארים יותר ומעבירים תחושת "נורמליות". היו כאן פעם חיי קהילה ערים. ניתן לקבל מכשיר אודיו עם הסבר בעברית.

חלונות במוזיאון.jpg
חלונות מיוחדים

במוזאון עומד עץ רימון עליו מוזמנים המבקרים לרשום ולתלות את משאלותיהם.

רימון.jpg
עץ הרימון

זהו מוזיאון שונה מהמקובל, גם בתכנון האדריכלי וגם בתכנים. בעיני מיוחד ומומלץ.

יצאנו מהמוזאון וצעדנו בקור מקפיא לכוון צ'ק פוינט צרלי. המרחק אינו רב, אבל בשלג לא קל.

צק פוינט צארלי.jpg
צ'ק פוינט צארלי

הספיקו לנו דקות ספורות להתרשם ממעבר הגבול שהיה נקודת המעבר העמוסה ביותר בין מזרח למערב ברלין. מי שממש חייב יכול להצטלם עם החייל בעבור 5 יורו. במקום קיים היום גם מוזיאון.

מעבר הגבול.jpg
מעבר הגבול

אנחנו החלטנו להכנס ולהתחמם בקפה אינשטיין. יופי של לאטה מקיאטו עם שטרודל תפוחים בלווי גלידת וניל. מחירים סבירים ביותר. מפשירים וממשיכים.

התחנה הבאה טופוגרפיה של טרור.  זהו מוזיאון המתעד את פעולות הגסטפו, ה SS ומשפטי נירנברג. המבקרים יכולים בין היתר לשמוע הקלטות מהמשפטים. בתחילה נבנה כמוזיאון פתוח אך בהמשך נבנה מבנה קבע שהחליף את התערוכה הפתוחה. הכניסה חופשית. למקום חשיבות היסטורית גדולה, אבל כדאי לבוא כשאתם מרוכזים ופנויים לתערוכה לא קלה. מודה שבשלב זה של היום הספיק לנו מכל "הטרור" הזה. הסתפקנו בביקור חפוז והחלטנו לשנות כוון ולנסוע למערב העיר לארמון שרלוטנבורג היפה.

הנה קטע החומה ליד מוזיאון טופוגרפיה של טרור (צלמנו בסתיו 2018)

IMG_3282.JPG

ארמון שרלוטנבורג

אנחנו חובבי ארמונות/טירות. משהו בהם גורם לנו ל "וואו". משתדלים בכל טיול באירופה לשלב לפחות אחד. ארמון שרלוטנבורג בהחלט מספק את הוואו. ידעו לבנות פעם.

שרלוטנבורג.jpg
ארמון שרלוטנבורג בשלג

חללים עצומים ויפים. רובם מרוהטים היטב בסגנון התקופה. הגרמנים מעריצים מושבעים של המלכה סופי שרלוטה והמלך פרידריך. תמונותיהם ניבטות מכל קיר וכל פינה.
למלכה היתה אהבה מיוחדת לפורצלנים. ישנו חדר שקירותיו מלאות פורצלן סיני מכל המינים והסוגים.

פורצלן.jpg
הפורצלן

בקרנו בשני הארמונות הישן והחדש. בילינו במקום כמעט 3 שעות נעימות וחמימות.
ישנו גן עצום מסביב. הכל כמובן היה מושלג. מתארת לעצמי כי באביב המראה נהדר. שימו לב שהמקום סגור בימי שני.

ידר בארמון.jpg
אולם בארמון

כשיצאנו כבר נפלה החשכה. הארמון מואר בצורה מרהיבה. ברחבה שלפני הארמון עוד שוק חג מולד נחמד.

שוק חג מולד ליד הארמון.jpg
שוק חג מולד שרלוטנבורג

ליד הארמון גם מוזאון עם אוסף גדול מיצירות פיקאסו- אוסף ברגרואין. לצערנו לא הספקנו לבקר.

לסיום היום ארוחה במסעדה מרשת block house. זו רשת שלה מסעדות במספר מקומות בברלין. מומלץ לאוהבי בשר. גם בביקור השני דגמנו אותה והיא בהחלט שומרת על רמה טובה ומחירים סבירים.

הארמון מואר.jpg
הארמון מואר עם ערב

ברלין היום הרביעי

את היום הרביעי פתחנו בסיור בוקר ברובע הבווארי. ברחובות הרובע תלויים שלטים שהיו בעבר צווים נאצים שהגבילו זכויות יהודים.
אל הרובע מגיעים מתחנת התחתית ויקטוריה לואיז פלאץ. ליד בית הספר שברחוב munchener תלויה מפה המפרטת היכן מופיעים השלטים.

לא בדקנו את כולם, הקור הכריע. התרשמנו מכמה וכמה שלטים. גם ממרחק הזמן, החוויה לא קלה. הנה למשל שלט האוסר עיסוק בספורט.

כאן מפת הרובע ושלט נוסף שאוסר על ילדים להשתמש בתחבורה צבורית – עליהם להגיע לבית הספר ברגל.

אחרי הסיור ברובע נסענו לצד השני של העיר לביקור בבית הכנסת החדש ברחוב oranienburger.
בקרנו במבנה בית הכנסת וטיפסנו כדי להתרשם מהכיפה המשוחזרת.

בית הכנסת.jpg
בית הכנסת החדש

בית הכנסת הזה נבנה בסוף המאה ה19. הוא היה בית הכנסת הגדול באירופה ובשיא תפארתו התפללו בו כ 3000 בני אדם. בית הכנסת נהרס בהפגזה ב 1943. כיום משמש כמוזאון ומרכז יהודי. המבנה ניזוק מאד במהלך המלחמה ושוחזר רק בחלקו. לצד המבנה המרכזי ישנו בית כנסת פעיל קטן השייך לקהילת אור.

המבנה מרשים ביותר והתערוכה מעניינת. שימו לב לפי המידע המעודכן בקישור שצרפתי, בחודשי החורף מאוקטובר ועד אפריל הכיפה סגורה למבקרים. הכניסה בתשלום.

מבית הכנסת המשכנו ברגל עד בית הקברות היהודי הישן הנמצא ברחוב große Hamburger.

בית הקברות
בית הקברות

בבית הקברות הישן התרשמנו ממעט המצבות המקוריות שנשארו וממצבתו של משה מנדלסון ששוחזרה על ידי הקהילה היהודית והוקמה מחדש ב 1990.

מצבה של מנדלסון
מצבה של מנדלסון

בית הקברות נהרס בידי הנאצים ומשמש היום פארק והמצבות הבודדות שנותרו הן עדות לעברו של המקום. בחזית בית הקברות נמצאת אנדרטת זכרון ליהודי ברלין שנספו בשואה. עד עליית הנאצים לשלטון היה הרחוב הזה, אחד הרחובות בראשיים ברובע היהודי. היו בו בתי ספר, בית אבות ובית קברות. הנאצים ריכזו בבית האבות אלפים מיהודי ברלין ומכאן שלחו אותם להשמדה. האנדרטה, המתארת קבוצת יהודים מובלים אל מותם, הוקמה במקום בו עמד בית האבות שנהרס בהפצצות.

אנדרטת הזכרון.jpg
אנדרטת הזכרון

אנחנו חותמים את הפרק היהודי של היום וממשיכים משם אל חצרות האקשה הופה.

האקשה הופה.jpg
האקשה הופה

קראתי הרבה מאד סופרלטיבים על המקום. אני חושבת שהחצרות יפות ובקיץ הביקור ודאי גם מהנה, אך בחורף היתה אוירה של "גן סגור".

חצר משחקים.jpg
חצר משחקים בחצרות

מעט מאד אנשים היו בחצרות, בתי הקפה פועלים במסגרת מצומצמת. חלק ניכר מהחנויות היו סגורות. אני בטוחה שבעונה חמה יותר, המקום הרבה יותר נחמד. בחורף לדעתי אפשר גם לותר.

גן סגור
גן סגור
עוד מהקשה הופה.jpg
גן נעול

עוד באזור כדאי לבקר בסמטת Rosenthaler עטורת הגרפיטי בה מרוכזים 3 מוזיאונים קטנים וחשובים: מוזיאון "הגיבורים הדוממים", מוזיאון בית המלאכה למברשות של אוטו ויידט ומרכז אנה פרנק. עוד על הסמטה שנקראת גם סמטת הזכרון ועל המוזיאונים תוכלו לקרוא כאן. הכניסה לשני הראשונים בחינם והם פתוחים שבעה ימים בשבוע. הכניסה למרכז אנה פרנק בתשלום צנוע של 5 יורו לאדם.

לאחר הביקור בחצרות המשכנו רגלית לכוון אי המוזאונים. היה ערפילי והלחות היתה גבוהה. נכנסנו לראות את הברלינר דום – הקתדרלה המפורסמת.

ברלינר דום..jpg
הכנסיה הקפואה

חלל הפנים מרשים ומקושט. בכנסייה עוגב גדול מאד. אומרים שהוא מכיל 7200 צנורות. לא ספרתי… וחלונות הויטראז' יפים.

חלל ה]פנים.jpg
חלל הקתדרלה היפה

בקומה התחתונה קריפטה בה קבורים מלכים (כמו פרידריך ואשתו סופי שבביתם הצנוע בקרנו רק אתמול) וחשובים אחרים. הכניסה בתשלום.

ישנם מוזיאונים רבים בברלין בכלל ובאי במוזאונים בפרט. נותר לנו זמן לאחד והוא נבחר בזכות הסופרלטיבים שנקשרו בשמו- מוזיאון פרגמון.

פרגמון.jpg
הפרגמון

במוזאון מוצגים אוספים שנצברו בחפירות שערכו חוקרים גרמניים באסיה ובמזרח התיכון, בתחילת המאה ה 20.
המוזאון נקרא ע"ש המזבח הגדול שהובא מהעיר פרגאמון. המזבח הענק מוצג באולם הכניסה הראשי והוא אכן מרשים. עוד אהבנו את שער אישתאר מהעיר בבל ואת חדר חאלב היפיפה. חדר שהועבר למוזאון מביתו של סוחר עשיר בעיר חאלב.

אישתאר.jpg
שער אישתאר

הרגשנו שספגנו די תרבות ליום אחד ועכשיו הזמן לעוד קצת אווירת חג מולד וארוחה טובה. עוזבים את אי המוזאונים, עולים על קו 200 ויורדים בפוטסדמר פלאץ. גם בכיכר זו שוק חג מולד חגיגי. במקום "הר שלג" קטן עליו ניתן להחליק באבובים ורחבת החלקה על הקרח. בזמן הביקור שלנו כל הסביבה מושלגת והר השלג נותר נטוש לטובת השלג החינמי.

מרכז סוני.jpg
מרכז סוני

אנחנו אוכלים ארוחה טובה במסעדת טוני רומה. אוכלים את מנת הבית המפורסמת – בייבי ריבס ומלקקים את האצבעות. הערה: המסעדה שינתה מיקומה ונמצאת כיום ב Mercedes Platz.

מבקרים בקניון ארקדן האלגנטי והמקושט ומתרשמים מהתאורה החגיגית של מרכז סוני.

קניון ארקדן.jpg
קניון ארקדן מקושט לחג

הכיכר הזו חגיגית מאד ונעימה בכל ימות השנה. בביקור השני שלנו נהננו לאכול במסעדת ואפיאנו בכיכר.

בבוקר היום הבא אנו חוזרים הביתה בטיסת ישראייר. בשל השלג הכבד והתור הארוך לחומר נגד קיפאון, הטיסה יוצאת באחור קל. לא נורא, בהתחשב בתנאי מזג האוויר היה לנו מזל.

הביקור שלנו בעיר היה חגיגי ונעים אבל די קצר. זו עיר ענקית עם הרבה אפשרויות. רצינו לחזור. לקח קצת זמן ובשנה שעברה זה קרה. ביקור שני והפעם עם ילדינו הבוגרים.

 

מה אפשר עוד ?

מפרטת מספר תוספות נחמדות. בחלקן התנסינו בביקור השני בעיר עם ילדינו הבוגרים. 

סיור מודרך- ישנן אפשרויות רבות לסיורים מודרכים בעיר. סיורים בעברית ע"י מדריכים ישראלים המתגוררים בעיר, לעיתים סטודנטים, וסיורים באנגלית מבוססי טיפים. ניתן למצוא ברשת המלצות למדריכים. בביקור השני שלנו בסוכות 2018 הצטרפנו לאחד הסיורים של נדב שהקים חברה להדרכות בעיר. לנדב מגוון סיורים. אנחנו לקחנו את הסיור שנקרא "המיטב" שנותן הכרות ראשונית עם העיר (בעיקר בעבור ילדיי שטרם ביקרו בה). סיור ארוך של חצי יום. מתחיל במערב העיר ומתרכז במזרחה. סיור טוב ומומלץ. ישנם סיורים נוספים בנושאים שונים.

מוזיאון DDR– מוזיאון גרמניה המזרחית. בביקור השני שלנו בקרנו במוזיאון האינטראקטיבי העוסק בחיים בגרמניה המזרחית שלפני נפילת החומה. מוזיאון קטן למדי ומעניין ביותר. בתצוגה אוספים מקוריים של מסמכים, ציוד, פרטי לבוש וריהוט מאותה התקופה. ברובם אפשר להתנסות ולגעת. בחלק אחד של המוזיאון מספר חדרים מרוהטים לגמרי ברהיטים מקוריים מהתקופה וממחישים יפה את אורח החיים בגרמניה המזרחית. מומלץ לטעמי גם עם ילדים סקרנים.

IMG_3389.JPG
עמדת ריגול של השטאזי – מוזיאון DDR

VIVID – מופע חדש יחסית בסגנון מופעי וגאס, מבית היוצר של פיליפ סטארק. אנחנו צפינו במופע הבכורה שנערך בסוף ספטמבר 2018. מופע מרשים המשלב קטעי שירה, ריקוד ופעלולים. המופע רב משתתפים. אין צורך בידיעת השפה, משולבים בו קטעי מלל מעטים, רובם גם באנגלית.

IMG_3309
VIVID

TIME RIDE– אטרקציה חדשה בברלין. לא התנסינו בה אבל מקריאה נראית לי נחמדה ומעניינת. סיור באוטובוס וירטואלי  ממערב למזרח העיר, המשלב משקפי מציאות מדומה. תוכלו לחזור 30 שנים אחורה ולהתרשם איך היו החיים בברלין כשבמרכזה עברה חומה. הסיור מורכב ממספר תחנות המחזירות את "הנוסע בזמן" לברלין של פעם. ממוקם במזרח העיר לא רחוק מצ'ק פוינט צ'ארלי. תוכלו לקרוא יותר כאן. 

מידע מעודכן לשווקים ב 2019 – רוב השווקים יפתחו לקראת סוף נובמבר וימשכו עד סוף דצמבר. השווקים העיקריים יתקיימו בכיכר פוטסדאם, אלכסנדר פלאץ, ארמון שרלוטנבורג, ליד הכנסיה השבורה, כיכר Gendarmenmarkt וליד בית העיירה. כל הפרטים בקישור שצרפתי.

IMG_3492.JPG
אלכסנדר פלאץ – סתיו 2018

אחרית דבר

ברלין עיר מורכבת ומעניינת. לא תמיד קלה לעיכול. ההיסטוריה מביטה מכל פינה. גם מאבני הנגף על הרצפה. למרות תפאורת חג המולד המנצנצת ומושכת העין, לא היה לנו פשוט לטייל בה. הטיול היה מלווה ברגשות מעורבים. בכל זאת אני ממליצה. זו עיר מרתקת ומגוונת ולמרות העבר הבעייתי (וכנראה גם בגללו) שווה לדעתי הכרות עמוקה.

IMG_3255
אבני נגף

הערה – הטיול הראשון התקיים בדצמבר 2010. הטיול השני בספטמבר 2018. השתדלתי לעדכן את המידע, אך לפני הנסיעה מומלץ להתעדכן שוב. ברלין אינה קופאת על שמרים והשינויים תכופים.

IMG_3275
I 💗 BERLIN

מחפשים יעד חגיגי אחר לכריסטמס? אולי תרצו לקרוא על

טיול כריסטמס במדריד

טיול כריסטמס בניו יורק

כריסטמס בניו יורק בפעם השנייה

טיול כריסטמס בורוצלב

עד הטיול הבא…

איריס

4 Comments

  1. מהמם.. תודה גדולה… בדיוק חשבנו אם כן או לא ברלין בכריסמס..
    יש לך מושג אם בסופש הקרוב השווקים כבר פתוחים?
    ואם לא – אז מתי הם נפתחים?
    שוב תודה גדולה ❤

    אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s