טיול באזור מנשה – אתרים, אומנות וטבע

החיים תותים – טיולים, אתרים וסדנאות באזור מנשה

רוח שתות

אני מטיילת מתמידה. כזו שמתרוצצת. בכל זאת, לא ממש הכרתי את המועצה האזורית מנשה. מודה. במשך השנים טיילתי פה ושם באתרים במנשה, אבל מעולם לא העמקתי את ההכרות עם האזור.

הפעם הוזמנתי לסיור בלוגריות שיזמה המועצה. הופתעתי לגלות את מגוון האפשרויות שהאזור מציע למטיילים ואת כל הטוב הזה שמונח לנו מתחת לאף, במרחק נסיעה סביר וקצר ממרכז הארץ.

עדכון מרץ 2022 – הסיור היה כה מוצלח ששמחתי לחזור לסיור שני ולגלות עוד מהשפע שהאזור מציע. מוזמנים לקרוא גם את חלק ב – פעמיים מנשה

אז איפה אנחנו?

מועצה אזורית מנשה נמצאת בין חדרה לואדי ערה. המועצה שהוקמה בשנת 1950 כוללת קיבוצים, מושבים, ישובים קהילתיים דוגמת קציר ושלושה כפרים ערביים. למעשה זהו מיקרוקוסמוס של החברה הישראלית. שנת הקורונה יצרה משבר אבל גם פתחה הזדמנויות. הישראלים מטיילים יותר בארץ ומחפשים בילוי וטיול במרחב הכפרי והפתוח וזו הזדמנות להכיר את האזור היפה והפחות מתוייר הזה. ולמה נקרא מנשה? באזור זה חי על פי התורה שבט מנשה.

כמה יפה באזור מנשה

רוח שתות – "החיים תותים"

את היום אנו פותחות ברוח שתות בגן שמואל. זו חווה חקלאית אקולוגית מתקדמת בה מגדלים תותים ופירות יער ללא ריסוס וכימיקלים. פוגש אותנו אילן שמעוני מבעלי החווה. אילן מספר לנו על שיטות העבודה בחווה ועל האפשרויות למבקרים. החווה פתוחה לביקורים פרטיים ולקבוצות. תוכלו לקטוף תותים, לאכול במקום וגם לקחת סלסלת תותים הביתה. התותים טעימים מאד!!

חממה נגישה

חלק מהחממות מונגשות ומתאימות ליושבים בכסא גלגלים או למי שאינו יכול להתכופף, כך שגם מוגבלים בתנועה יכולים להשתתף בקטיף וליהנות. עוד במקום סרטון והפעלה בנושא כוורת ודבורים ואפילו פינת משחק. ניתן לערוך כאן ימי הולדת. בחווה חנות שמוכרת תותים, פירת יער, תמרים ועוד והם טעימים ממש. ילדים ישמחו לבלות כאן וגם מבוגרים יהנו מאד. המקום מטופח ומלבד היותו אטרקציה חקלאית תיירותית, פועלים כאן למען הקהילה. בחווה מועסקים בעלי צרכים מיוחדים שמגיעים מבית אקשטיין ובעלי המקום עוזרים במתן תעסוקה ושילובם בחברה. המקום פעיל בכל ימות השבוע.

בוייז – רוח שתות גן שמואל. כרטיסים יש לרכוש מראש באתר רוח שתות.

החיים תותים

חצר ראשונים עין שמר

אחרי שמילאנו בטננו בתותים אנו ממשיכות באוטובוס הצהוב של המועצה (טיול או לא?) אל חצר ראשונים בקיבוץ עין שמר. קיבוץ עין שמר נוסד בשנת 1927. בחצר ההיסטורית של הקיבוץ הוקם מוזיאון פתוח. כאן תוכלו לראות את בית האבן היפה מ 1921 ושיחזור של החצר המקורית וחיי החלוצים. המוזיאון מציע מגוון פעילויות דרכן אפשר לחוות את חיי החלוצים והחלוצות בקיבוץ. תוכלו לאפות לחמניה בתנור לבנים עתיק (וגם לאכול אותה), להתנסות בבניית אוהל ובכביסה של פעם. ניתן לבקר בחדר האוכל, בחדרי הלינה המשותפת ולצפות בסרט על החיים בחברת הילדים.

הבית העתיק בחצר ראשונים
חדר האוכל בחצר ראשונים
מאפיה

התכנים מתאימים לילדים וגם למבוגרים. המוזיאון והחצר מטופחים מאד. אחר כך נהננו לנסוע בעגלה הקשורה לטרקטור ברחבי הקיבוץ. אז מה אם כולנו בוגרות. ילדים יהנו גם מנסיעה ברכבת האלונים על מסילה טורקית עתיקה שעברה כאן פעם. הטורקים הסיעו ברכבת עצים שנכרתו ושימשו לבניה. חברי הקיבוץ שיחזרו מסילה באורך קילומטר ואפשר לנסוע ברכבת כחלק מהפעילויות שהמוזיאון מציע. בקיבוץ פועל גם מוזיאון טרקטורים ומכונות חקלאיות גדול למדי ומרתק. תראו לי ילד שלא ירצה לטפס על הטרקטור ולהצטלם איתו. גם כמה מאיתנו ניסו. 😊

תחנת רכבת אלונים
עמדת הצילום מוזיאון הטרקטור

בחג השבועות אפשר להשתתף בטקס הבאת ביכורים מסורתי שנערך בחצר ראשונים. ארוחת צהריים ניתן לאכול בתשלום בחדר האוכל של הקיבוץ או במרכז מסחרי ליד גן שמואל. אפשר לבלות בחצר ראשונים לפחות חצי יום. בעיני המקום מעניין חוויתי ומומלץ! יש להזמין כרטיסים מראש באתר חצר ראשונים. 🦽🦽 בוייז- חצר ראשונים קיבוץ עין שמר.

מקום של יוגה

מקום של יוגה

אחרי שהתעייפנו מעבודות החלוצים עברנו לשעה של הרגעות ויוגה במקום של יוגה, גם הוא בעין שמר. כאן פגשנו את הני ואת יותם, שניים מהמורים בסטודיו הותיק באזור, לטעימה והתנסות ביוגה. המקום נעים ומזמין והיה בעבר חדר האוכל של ילדי הקיבוץ. הני ויותם מעבירים לנו שיעור יוגה מקוצר שמתאים בול באמצע יום פעילות גדוש. במקום של יוגה מלמדים ילדים ומבוגרים יוגה במגוון שיטות אימון. אם אינכם תושבי האזור, תוכלו לתאם שיעור פרטני או סדנאות יוגה לקבוצות. אתנחתא נהדרת. 🧘‍♀️🧘‍♂️

בוייז – מקום של יוגה, עין שמר

אמן הקליגרפיה מוחמד כלשגלריה ארבסק

התחנה הרביעית שלנו בסיור היא אצל אמן הקליגרפיה מוחמד כלש בכפר קרע. המועצה האזורית מנשה מעודדת ויוזמת שיתופי פעולה עם השכנים הערבים. שיתופי פעולה בחיי היומיום, בחינוך ובתיירות. מרבד ירוק היא עמותה המקדמת תיירות משותפת יהודית – ערבית בואדי ערה ומרחב מנשה. טלי רז המדריכה שלנו, פעילה בעמותה ויוזמת סיורים אצל השכנים. כך הגענו לביקור בסטודיו המרשים של מוחמד סעיד כלש. כלש הוא אמן שמתמחה בעבודות קליוגרפיה בפורניר, ויטראז׳ וציור על זכוכית.

מוחמד כלש

מוחמד כלש הוא ערבי מוסלמי בן הכפר קרע שלמד בתל אביב והתמחה בנגרות, חינוך והוראה. בתל אביב התחבר עם יהודים ממוצא יקי והושפע מהם בטכניקות העבודה. מוחמד כלש משלב בעבודות אלמנטים של התרבות הערבית אך שיטת העבודה היא מערבית אירופית. הוא עובד בשיטה של הטבעת פורניר בתוך פורניר. הצבעים בהם משתמש הם צבעים טבעיים ואת העצים הוא רוכש בביקוריו במצרים.

המוטיבים המופיעים בעבודות הם כתב, ארבסק, צמחים, צורות גאומטריות, צורות סימטריות ובעלי חיים דמיוניים. דמויות אדם לא תראו כאן כי הדבר לא מקובל באיסלם. המסרים סימבוליים ומופשטים ומוחמד ישמח להסביר ולדבר עליהם שעה ארוכה. הישיבה בגלריה הביתית של כלש, המעוטרת כולה ביצירות שלו, היא חוויה בפני עצמה. העבודות מרשימות מאד, ממלאות את החלל ומוחמד מארח ידען, מסביר פנים ומעניין.

עבודות פורניר
פורניר וזכוכית – מוחמד כלש מסביר על עבודותיו

מוחמד כלש קיבל את פנינו עם כיבוד קל וקפה חזק שנקרא סאדה. זה קפה מריר שנלגם בשוט אחד כמו משקה חריף. בתרבות הערבית יש משמעות לטקס הקפה. ישנו הבדל משמעותי אם מגישים לאורח כוסית אחת, שתיים או שלוש. מהו ההבדל? משאירה לכם לגלות בביקור ובינתיים תחשבו על משאלה עבור הכוס השלישית. ☕☕☕

הסטודיו המרשים והמעוטר
עבודות למכירה

הסטודיו פתוח לביקורי יחידים וקבוצות בתשלום סמלי ובתאום מראש. אפשר לארגן כאן סדנאות לבודדים ולקבוצות. במקום נמכרים חפצי נוי מיצירותיו של האמן.

לתאום אתר גלרית ארבסק טלפון 050-5655531

בוייז – כפר קרע.

טיול בטבע – משעול הציפור

עכשיו הגיע הזמן לחלץ עצמות. האוטובוס הצהוב מוביל אותנו אל הישוב קציר. כאן אנו יוצאות לטיול בטבע במסלול שנקרא משעול הציפור.

משעול הציפור הוא פרויקט סביבתי וקהילתי של תושבי קציר. מתנדבים מבני הישוב בחסות המועצה, הכשירו את הגבעה הפורחת ויצרו כאן מסלול טיול ופנאי. הרעיון היה לחזק את תחושת השותפות והמעורבות בקהילה על ידי פרויקט משותף. המתנדבים ניקו, סידרו, פרצו שבילים, הקימו פינות ישיבה, הוסיפו פיסול סביבתי והכינו שלטי הכוונה. נוצר כאן שביל טיול יפה במיוחד.

המסלול משלב פינת הנצחה לבן הישוב דור אלקיים ז"ל שנהרג בתאונת דרכים ובה עמדת תצפית נפלאה על האזור.

המסלול בן 1 ק"מ לערך, מעגלי, אינו נגיש וכולל עליות וירידות. אפשר לשלבו עם אחת הסדנאות או האתרים שהוזכרו כאן ליום טיול מקסים.

צועדות בשביל תחת פעמוני רוח

תוכלו להוריד לטלפון הנייד משחק סימני דרך שהכינו בני הישוב. ילדים יאהבו לטייל בעקבות המשחק.

הגעה – השביל מתחיל ליד מבנה הצופים ברחוב האמירים בקציר. תמצאו שילוט המפנה למשעול הציפור.

עוד על פרויקט משעול הציפור תוכלו לקרוא כאן.

את ארוחת הצהריים שלנו אכלנו במערה הגדולה שנמצאת במסלול. אנחנו נהנינו מאד מקייטרינג של "קפה טוב" בבי"ח שער מנשה. בית הקפה מהווה מרכז תעסוקה שיקומי לחוסים במרכז לבריאות הנפש שער מנשה. הקפה מציע תפריט חלבי עשיר, סלטים, כריכים ומגשי אירוח. המזון טעים, אסתטי, מומלץ ולמטרה טובה. תוכלו לאכול בבית הקפה היפה שבתוך בית החולים או להזמין לדרך.

ארוחה במערה

מחפשים טיול נוסף בטבע? ממליצה על שמורת אלוני יצחק הסמוכה לגבעת עדה. שמורה מקסימה עם עצי אלון עתיקים, מסלול מעגלי והרבה צל. מקום נהדר לבילוי משפחתי ואפשרות לעשות פיקניק בטבע.

חכמת המעגל- סדנת מנדלות

את היום אנו מסיימות ב ״חכמת המעגל״– סדנת מנדלות נהדרת אצל טלי גאון בביתה בקציר. טלי היא פעילה חברתית בישוב ואמנית יוצרת. טלי מארחת אותנו בביתה המטופח ומספרת על חיי המשפחה בישוב, על הבית הירוק שבנו ועל האג'נדה החברתית שדוגלת בהעמקת ההכרות עם השכנים הערבים. טלי היתה ממקימי בית הספר היהודי – ערבי "גשר על הואדי" וילדיה למדו בו.

בחצר של טלי
המון הפתעות

כיום טלי מארחת ומנחה סדנאות לחיבור באמצעות עולם המנדלות. הפעילות מתאימה למשפחות ולקבוצות, בתאום מראש וכוללת כיבוד טבעוני קל. היתה לנו כאן פעילות כיפית, יצירתית ומחברת שחתמה יום עשיר וגדוש במועצה.

לתאום טלי גאון- 050-2616877

אצל טלי גאון

נהניתי לטעום משפע האפשרויות שהאזור מציע. היה יום מעשיר ומיוחד מאד. גם אתם יכולים.

לעוד הצעות לקייט ותיור במועצה אזורית מנשה, תוכלו להעזר באפליקציה WishTRip.

כפרים על הגבעה – הנוף

תודה למירב טלמור קאשי מחלומות ומסעות על ההזמנה לסיור היפה הזה.

תודה למיכל אברמוב מנהלת מחלקת תיירות מועצה אזורית מנשה ולטל רז שהדריכה אותנו לאורך היום. מירב, מיכל וטל הן תושבות המועצה שעובדות ופועלות למען קידום התיירות במנשה.

תודה לכל התיירנים שארחו אותנו. היה יום מקסים שהשאיר הרבה טעם לעוד.

ממליצה גם לכם לגלות את אזור מנשה. יש בו כל כך הרבה!! 🌼🌼

נדנדה לנוף – משעול הציפור

עוד על האזור תוכלו לקרוא בפוסט פעמיים מנשה שמספר על טיול שני במועצה אזורית מנשה.

הצעות נוספות לטיולים בארץ תוכלו למצוא בעמוד ישראל בבלוג.

עד הטיול הבא

איריס

12 Comments

 1. איריס יקירתי
  נהניתי מאד לקרוא את הכתבה המפורטת שלך . מאמצת אותה בברכה לטיול עתידי באיזור מה גם שכפר קרע קרוב לבית שבתי הבכורה גרה.
  צילומים יפים וכתיבה רהוטה כרגיל אצלך.

  Liked by 1 person

 2. לפני שנה ומשהו, רגע לפני הסגר הראשון, השתתפתי בסיור במועצה אזורית מנשה ומאוד התפעלתי מהגישה החברתית לתיירות במרחב של המועצה. אני שמחה להכיר מקומות נוספים ונראה לי שמצאתי כמה בשביל עצמי ליום טיול עם חברות או עם המשפחה.

  אהבתי

  1. זה אחד הדברים שהכי אהבתי. החשיבה של התיירנים והמועצה. שילוב כל גווני החברה בחיים, בתיירות ובכלל. תודה זיוה. גם אני אחזור לשם

   אהבתי

 3. לא מכירה כלל את אזור מנשה. שמחה לגלות אותו דרך תיאורייך המפתים והמדויקים. שומרת לי כדי לצאת מגבולות הידוע והמוכר.

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s