יום טיול בברטיסלבה

 

IMG_0889.JPG

מסלול חד יומי בברטיסלבה בירת סלובקיה

ברטיסלבה היא יעד נהדר לטיולי יום. את המרכז העתיק שלה ורוב מוקדי העניין ניתן להקיף בטיול של יום אחד. ניתן להגיע אליה במסגרת טיול מקיף יותר בסלובקיה, או כמו שעשינו אנו כטיול יום מוינה.

בסוף אוגוסט נסעתי עם בתי לטיול בוינה. היות וזו היתה לנו פעם שניה בעיר וברוב האתרים המרכזיים כבר בקרנו, חיפשנו אפשרויות לטיול יום. יום אחד יצאנו לעמק ווכאו, עליו אספר בנפרד וביום אחר נסענו בתחבורה ציבורית לברטיסלבה.

"ברטיסלאבה היא בירת סלובקיה והעיר הגדולה במדינה עם כ-500,000 תושבים. ברטיסלאבה ממוקמת בפינה הדרום-מערבית של סלובקיה על נהר הדנובה וגובלת באוסטריה ובהונגריה. זוהי הבירה היחידה בעולם שגובלת בשתי מדינות נוספות." ויקיפדיה 

IMG_0802.JPG
Holy Trinity Column

במשך מאות שנים היתה ברטיסלבה תחת השפעת ושלטון הממלכה ההבסבורגית. לאחר מלחמת העולם השניה, המפלגה הקומוניסטית תפסה את השלטון בצ'כוסלובקיה. בשנת 1993, לאחר פירוקה הרשמי של צ'כוסלובקיה, הפכה ברטיסלאבה לבירתה של סלובקיה החדשה. העבר הקומוינסטי עדיין ניכר באזורים שונים בעיר. זו עיר מתפתחת עם תנופת בניה, היא שוכנת לאורך הדנובה ויש לה מרכז עתיק, קומפקטי ויפה. נשמע לי מעניין מספיק לטיול יום. מה ששכנע את בתי היא העובדה שיש בה גם קניות זולות. 🛍

IMG_0918.JPG
כיכר העיר העתיקה

מספר חברות מציעות הסעה בכל יום, מוינה לברטיסלבה ולהפך. ניתן להגיע אל העיר באמצעות אוטובוסים, רכבות, שיט בספינה וכמובן ברכב שכור או הסעה פרטית.

אנחנו בחרנו בנסיעה באוטובוס הירוק של חברת flixbus. הכרטיסים זולים מאד (בסביבות 10 יורו לאדם) והאוטובוסים יוצאים מתחנת Erdberg בוינה. האוטובוסים הצהובים של החברה השניה Student agency (לא רק לסטודנטים) יוצאים מתחנת הרכבת המרכזית בוינה. ישנו קו נוסף צבוע בצבעי אדום לבן של חברה סלובקית, אך הוא אינו עוצר בעיר העתיקה אלא בתחנת האוטובוסים המרכזית בברטיסלבה. משם יש לקחת אוטובוס נוסף לעיר העתיקה. פחות נוח לדעתי.

לנו היה נוח יותר להגיע ברכבת תחתית ל ERDBERG ולכן נסענו עם FLIXBUS. הכרטיסים נקנו באתר מספר ימים מראש. איני בטוחה אם חובה לקנות כרטיסים מראש, אבל האוטובוס שלנו בהלוך וגם בחזור היה מלא לחלוטין (אז קחו זאת בחשבון). משך הנסיעה שעה ורבע והאוטובוס עוצר גם בשדה התעופה של וינה ובכניסה לברטיסלבה.
ירדנו בתחנת Most SNP , בכניסה לעיר העתיקה ליד הגשר המרשים מאד, בעל אותו השם.

IMG_0835.JPG
תחנת האוטובוסים מתחת לגשר

מה ראינו ביום אחד?

הגענו בשעות הבוקר המאוחרות. התחלנו בביקור בטירת ברטיסלבה שחולשת על העיר. הטירה מעט נפרדת מהעיר העתיקה, בצדו השני של הגשר, ולכן תכננו להתחיל או לסיים בה את היום.

IMG_0827.JPG
טירת ברטיסלבה

העליה אל הטירה מעט מפרכת, אבל הפיצוי הוא נוף נפלא שנשקף מלמעלה והגנים היפים.  אפילו העננות ומעט גשם זרזיפי שירד לא קלקלו. לטירה המרשימה ארבעה מגדלים, רחבה גדולה לטקסים וגן מרשים. הגבעה עליה ניצבת הטירה היא מקום אסטרטגי מעולה ממנו ניתן להשקיף ולשלוט על האיזור כולו, לכן הפכה הטירה לביתם של שליטי ומלכי האזור לאורך השנים. בתוך הטירה נמצא המוזיאון הלאומי הסלובקי.

IMG_0817.JPG
מטפסים אל הטירה

אנחנו הסתובבנו בשטח הגנים, ראינו את שער זיגיסמונד הבנוי בסגנון גותי.

IMG_0857.JPG
הגנים על רקע בניה חדשה
IMG_0878.JPG
שער זיגיסמונד

הצטלמנו מול הנוף ואחר כך נכנסנו לבית קפה שבמתחם והתחממנו עם מרק, סלט קיסר מוצלח ושטרודל תפוחי עץ. לבית הקפה טרסה גדולה שמשקיפה אל העיר העתיקה והנוף מרהיב! לא נכנסו למוזיאון שבתוך הטירה.

IMG_0852.JPG
מבט לדנובה – תצפית מהטירה
IMG_0876.JPG
ברטיסלבה מלמעלה – נוף מהמסעדה

אחר כך ירדנו והמשכנו לעיר העתיקה והקומפקטית. העיר יפה וצבעונית. אפילו ביום מעונן. לא היו בה הרבה תיירים והיתה קצת הרגשה של "גן סגור". הבת שלי טענה שאין בה חיים.  זו כמובן התרשמות סובייקטיבית שתלויה גם בעונה וביום ההגעה. אנחנו קצת מחוץ לעונה. אמצע שבוע. אני מניחה שבסופי שבוע ובשיא עונת התיירות המקום שוקק ועליז. אל דאגה את "החיים" מצאנו מאוחר יותר בקניון המרשים של העיר.

IMG_0893.JPG
עיר עתיקה

ראינו את האתרים המרכזיים בעיר העתיקה, כולם בטווח הליכה.

ראשונה, האנדרטה המרגשת לזכר הנספים בשואה נמצאת ממש ליד הגשר ומסוף האוטובוסים, בצמוד לכנסיית מרטין הקדוש. על האנדרטה חרוטה המילה ”זכור” בעברית ובסלובקית ומגן דוד בראשה. האנדרטה מוצבת במקום בו שכן בית הכנסת של ברטיסלבה עד שנהרס בשנת 1970 על ידי הקומוניסטים כדי להרחיב את הכביש הסמוך ולבנות את הגשר.

אנדרטת השואה ברטיסלבה.jpg

משם המשכנו דרך שדרת העצים היפה Hviezdoslavovo námestie אל תוככי העיר העתיקה. רחוב michalska החביב היה די נטוש באמצע השבוע. המסעדות שבשני צדיו היו ריקות למדי. מאמינה שבקיץ תוסס יותר.

IMG_0925.JPG
גן סגור ?

הגענו אל שער מיכאל הקדוש.  זהו אחד משערי העיר העתיקה עוד מימי הביניים. הוא מרשים ומיוחד.

IMG_0899.JPG
שער מיכאל הקדוש

המסורת המקומית אומרת שאם עוצרים נשימה ומביעים משאלה בזמן שעוברים בשער, המשאלה תתגשם. ניסינו. בבוא היום נדע אם יקרה 😉. אפשר גם לעלות לתצפית מהמגדל. הספיק לנו הטיפוס לטירה ואנחנו מוותרות.

אחר כך המשכנו אל הכיכר המרכזית Hlavné námestie בה נמצא גם בית העיריה הישן. השמות הסלובקים שוברי שיניים אז אל תנסו..  😋. הכיכר יפה, צבעונית ושקטה. יש בה כמה פסלים נחמדים. בתוך בית העיריה שוכן מוזיאון העיר ברטיסלבה. גם אותו לא ניסינו. שבענו ממוזיאונים בוינה. מול בית העירייה נמצאת המזרקה העתיקה ביותר בעיר, מזרקת רולנד האוחז בחרבו.

IMG_0922
מזרקה בכיכרהעיר

אנחנו ממשיכות ברחובות הקטנים של העיר העתיקה לכוון הדנובה. נכנסות לחנות סוכריות נחמדה. מדגימים כאן הכנת סוכריות בעבודת יד. המקום מכניס קצת צבע בעיר שנראית לנו היום עגמומית למדי.

IMG_0914
הכנת סוכריות

שמחות לפגוש את פסלו של צ׳ומיל האיש העובד מציץ מפתח הביוב כך סתם באמצע הרחוב. גם תמרור שמו ליד. בכלל, בברטיסלבה לא מעט פסלי רחוב נחמדים. מוסיפים עניין.

IMG_0929.JPG
צ'ומיל האיש העובד

בחזרה לשדרה הראשית. בקצה שלה עוד כיכר נאה, בה נמצא בית התאטרון הלאומי היפה. מהכיכר הזו אפשר לקחת טיולים ברכבת מצועצעת שעוברת במוקדי העניין בעיר. הסיור לא זול ולדעתי מיותר. מתאים אולי רק לילדים או למי שמתקשה בהליכה. המרכז קטן ואין צורך.

IMG_0932.JPG
התאטרון הלאומי

אחר כך המשכנו בהליכה לא קצרה אל הכנסיה הכחולה היפה. היה לי חשוב לראות אותה. נראתה לי מאד מיוחדת בתמונות. ההליכה אל הכנסיה לוקחת בערך 20 דק' מהכיכר המרכזית, דרך רחובות די סתמיים, אבל תראו איזה יופי. כמה מיוחדת היא. כמו מתוך סיפור אגדה. אפילו הבת הצינית מתלהבת ועוזרת לי בסשן צילומים. 

IMG_0947.JPG
הכנסיה הכחולה

הכנסיה הכחולה היא כנסית אליזבת הקדושה. זו כנסיה בסגנון ארט נובו מתחילת המאה. שעות הפתיחה מצומצמות. לא הצלחנו להכנס פנימה, אך הצלחנו להציץ ולצלם גם כמה תמונות פנים יפות. בסמוך לכנסיה בית ספר באותו הסגנון.

IMG_0945.JPG
פנים הכנסיה

אחרי שהתעייפנו מכל ההליכות והתלהבנו מהכנסיה הכחולה, המשכנו עוד כמה דקות ברגל אל הקניון המודרני eurovea, לשמחת הקניינית שמצאה שם קניות מוצלחות.

IMG_0952.JPG
קניון

הקניון נמצא על שפת הדנובה ויש לרגליו פארק ירוק ונחמד. גם המבנה שלו מעניין וחדשני. יש לו תקרות שקופות ואפילו בריכת מים שמשמשת תקרה של אחת הקומות.

IMG_0957.JPG
קניון הייטקי מרשים

ניתן למצוא בו את כל הרשתות הגדולות במחירים מעט נוחים יותר מוינה. בברטיסלבה משלמים ביורו כך שאין צורך להתעסק עם החלפת מטבע. קנינו, נחנו, ישבנו בסטארבקס. מצאנו שם אפילו מקרונים ללא גלוטן. היה מאד נחמד.

IMG_0965.JPG
בכל זאת יש חיים בברטיסלבה

נותר לנו עוד זמן עד לשעת החזרה לוינה, אז קינחנו בארוחת ערב מוקדמת במסעדה/ פיצריה נחמדה שיש בה תפריט יעודי ללא גלוטן – Pizza Mizza. בברטיסלבה וגם בוינה מצאנו שקל ופשוט להסתדר עם צליאק. יש מודעות בהרבה מקומות ואלרגנים מסומנים. אעלה בקרוב פוסט נפרד לוינה וברטיסלבה ללא גלוטן.

IMG_0967.JPG
עבר קומוניסטי לעיר

שוב מצאנו דרכנו אל השדרה הראשית שעוברת בין הגשר לתאטרון הלאומי. ראינו כמה פסלים שמעידים על העבר הקומוניסטי של העיר. חיכינו לראות את הטירה מוארת בלילה. זה לא קרה. אולי לא מאירים אותה באמצע השבוע. חזרנו באוטובוס של השעה 19.40 לוינה. האוטובוס מגיע בדיוק מופלא. התחנה בערב קצת פחות נעימה. אין מקום מסודר ומקורה לישיבה. היה מעט חשוך וקר. יש מקום לשיפור ואין טעם להגיע הרבה זמן לפני מועד הנסיעה. שעה ורבע, עוד עצירה קטנה בשדה התעופה של וינה ואנו מגיעים חזרה. היה יום נחמד מאד. טיול יפה וקל לבצוע.

IMG_0972.JPG
עוד מצביא קומוניסטי בפתח השדרה

למי שמעונין בהדרכה ישנם סיורי פרי טור שיוצאים פעמיים ביום ממרכז העיר העתיקה.

בברטיסלבה מספר אתרים יהודיים שלא הספקנו לבקר בהם בית הכנסת וקברו של החתם סופר.  עוד על אתרים יהודים בעיר ניתן לקרוא כאן.

לארמון הנשיאותי שפתוח לקהל רק כמה ימים בשנה, יש חזות יפה. גם מוזיאון הילדים Bibiana   נחשב מוצלח. בברטיסלבה תמצאו מספיק מוקדי עניין לביקור של יום או יומיים מלאים.

IMG_0923.JPG
פסל רחוב שמזמין לעיר

היה לנו נחמד בברטיסלבה. מצאנו עיר יפה למדי, קומפקטית, שווה ביקור יום ולבטח תוססת יותר בעונה 🌺🌸

IMG_0970.JPG
השדרה הראשית

לחצו לקריאת המלצות מפורטות לטיול בוינה עם ילדים ( וגם ללא )

תודה שטיילתם איתי 🌹

עד הטיול הבא…

איריס

13 Comments

  1. שלום
   אני מגיע השבוע לוינה ומתכנן לעשות את המסלול שלך ביום שבת
   לן במלון רויאל רובע 1 מהיכן אני לוקח את האוטובוס

   אהבתי

  1. תודה ינינה. היה יום מאד נחמד. אני מציעה אופציה זו למי שזמנו בוינה ארוך דיו. אולי לא בפעם הראשונה בעיר ולא למי שמגיע רק לסופש קצר. בפעם שניה או בשהות ארוכה מתאים מאד

   אהבתי

 1. איריס, נהניתי לטייל אתך ועם בתך בברטיסלבה. היא נראית לי נעימה ומהנה. גם אני התלהבתי מהכנסייה הכחולה. אין מה לעשות – האר נובו מהלך קסם. כתמיד יש כאן שפע מידע לקראת ביקור עתידי בעיר. מקווה להגיע פעם.

  אהבתי

 2. יופי של פירוט.
  שמעתי שבקניון בברטיסלבה ממש זול הכל , האם נכון? אנחנו בונים מסלול של בודפשט עם וינה בפיצול וטיול יומי לברטיסלבה, האם שווה לדחות שופינג ליום של הטיול?

  אהבתי

  1. לא התרכזנו בשופינג אז קשה לי לומר אם ממש זול ואם שווה גיחה מיוחדת למטרה זו. אצלנו השופינג ״ על הדרך״. בעיני העיר נחמדה. אם יש לכם זמן , מה טוב. אם רק שופינג אז לדעתי יותר זול בבודפשט

   אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s